ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Newroz öncesi polis baskınları ve gözaltılar yoğunlaştı

AKP/Saray iktidarı yarın Newroz kutlamaları düzenlenecek Diyarbakır, Van, Bingöl, Dersim ve Aydın'da gözaltı operasyonlarını yoğunlaştırdı. Üç kentte şu ana kadar çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Etkin Haber Ajansı / 20 Mart 2017 Pazartesi, 11:34

HABER MERKEZİ- AKP/Saray iktidarı Newroz kutlamaları öncesinde siyasi soykırım operasyonlarını yoğunlaştırdı.

200'ün üzerinde HDP'linin 16 Mart günü gözaltına alınmasının ardından bugün de Diyarbakır, Van, Bingöl, Dersim ve Aydın'da yapılan ev baskınları gerçekleştirildi.

DİYARBAKIR

Diyarbakır'da KESK'e bağlı sendikaların üye ve yöneticilerinin evlerine sabah saatlerinde baskın gerçekleştirildi. Baskınlarda aralarında SES eski Şube Başkanı Ramazan Kaval ile sendika üyeleri Şiyar Gültekin, Vahdet Kılıç, Alican Çetinkaya; Tarim Orkam-Sen Şube Yöneticisi Ali Karaoğlan ile DBP'li Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Kasım Birtek'in de olduğu çok sayıda kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

BİNGÖL

TMŞ polisleri tarafından gerçekleştirilen ev baskınlarında HDP İl Eşbaşkanları Zerrin Berdibek ve Mahmut Bozan ile DBP'li Belediye Meclis Üyesi Cihat Yıldırım, İl Genel Meclisi Üyesi Aydın Kaya ile HDP üyeleri Selahattin Demirel, Cengiz Turhan, Türkan Kişin, Aydın Burcun ve Selahattin Burkankolu gözaltına alındı.

Gözaltı gerekçesi açıklanmayan 9 kişi, İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

VAN

Van'ın Çaldıran ilçesinde sabah saatlerinde eş zamanlı ev baskınları gerçekleştirildi. Gözaltına alınanlar arasında DBP İlçe Eşbaşkanı Mehmet Nuri Ürgen ile belediye meclis üyeleri ve bir muhtar da var.

Gözaltına alınanların İlçe Jandarma Komutanlığı'na götürüldüğü bildirildi.

DERSİM

Dersim kent merkezi ve Ovacık'te dün sabah saatlerinde özel harekat polisleri eşliğinde çok sayıda eve baskın düzenlendi.

Dersim merkezde Hüseyin Timtik, Medet Sönmez ve Zeynel Aytaç gözaltına alınırken, Ovacık'ta 15'e yakın kişinin gözaltına alındığı kaydedildi.

Ovacıkta gözaltına alınanlardan Hıdır Gürcan'a işkence yapıldığı, Burhan Renkli, Özgür Kayaoğlu, Ali Asker Eren, Haşim Özdemir, İmam Kan, Hasan Günek, Murat Polat ve ismi öğrenilemeyen çok sayıda kişinin İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü bildirildi.

AYDIN

Aydın'ın Nazilli ilçesinde Newroz kutlamaları öncesinde üniversite öğrencilerine yönelik ev baskınlarında 20 genç gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar İl Jandarma Karakolu'na götürülürken, kentte son 3 günde gözaltına alınanların sayısı 56'ya yükseldi.