ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP'li Bilgen: Hz. Ali'yi anmaktan çok anlamaya ihtiyaç var

Hz. Ali'nin doğum günü dolayısıyla tutuklu olduğu hapishaneden mesaj gönderen HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, "Hz. Ali'yi anmaktan çok anlamaya ihtiyacımız var" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 20 Mart 2017 Pazartesi, 14:27

ANKARA- Silivri Hapishanesi'nde tutuklu olan HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, Hz. Ali'nin doğum günü dolayısıyla mesaj gönderdi.

"Hz. Ali'nin resmi olmasa da devlet yetkililerinin katılacağı bir törenle anılması önemlidir" olduğunu belirten Bilgen "Ancak birçok isim gibi Hz. Ali'yi de anmaktan çok anlamaya ihtiyacımız olduğu açıktı" dedi.

Hz. Ali'yi gönüllerde kahramanlaştıranın, yaşadığı dönemde karşı karşıya kaldığı ihtilaflara yönelik tutum ve sözleri olduğunu vurgulayan Bilgen, "14 asırdır güncelliğini koruyan bu uyarıları bugüne taşımak ve 'aramızda olsaydı ne der ve ne yapma çağrısında bulunurdu' sorusunu samimiyetle cevaplamak, O'nun doğum gününde hepimizin birinci görevidir" diye belirtti.

Bilgen, mesajını Hz. Ali'nin, "Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum", "Zulüm; ayakların kaymasına, nimetin yok olmasına, milletlerin helakına neden olur", "Haksızlık önünde eğilmeyiniz, hakkınızla beraber onurunuzu da kaybedersiniz", "Birinin yaptığı haksızlığa rıza gösteren de suçludur", "Dünyada hiçbir şeye minnet etme, özgürlüğünü ancak bu şekilde koruyabilirsin", "Dinin esası emaneti ehline vermek ve söz verdiği konularda sözünde durmaktır" şeklindeki sözlerine yer verdi.