ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Dersim halkı 'Hayır'lı Newroz'da buluşacak

Dersim Emek ve Demokrasi İçin Güç Birliği, 21 Mart günü Seyit Rıza Meydanı'nda yapılacak Newroz kutlamasına çağrı çalışmalarına devam ediyor.

Etkin Haber Ajansı / 20 Mart 2017 Pazartesi, 16:24

DERSİM - Dersim Emek ve Demokrasi İçin Güç Birliği, bugün HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü'nün de katılımıyla esnafları ziyaret ederek yarın yapılacak Newroz etkinliğine katılmaya çağırdı. Halkın yoğun ilgisiyle karşılanan halk buluşmasında Dersim halkına Hayır'larını alıp Newroz alanında buluşma çağrısı yapıldı.

HDP ve ESP üyeleri Newroz çağrılarının yanı sıra "Hayır Birlikte Kazanalım" bildirilerini de halka ulaştırdı. Halkın olumlu tepkileriyle karşılaşan çalışmada Dersim halkının referandumdaki 'Hayır' ısrarının Newroz'a da damgasını vuracağını gösteriyor.

Newroz Tertip Komitesi, yaptığı basın toplantısıyla Newroz programını açıklamıştı. Daha önce Dersim Newrozu için 18 Mart'a yapılan başvuruya izin vermemesine tepki gösteren Tertip komitesi, 21 Mart'ta Newroz etkinliğini yapma kararı aldı. Newroz etkinliğinde HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, ESP MYK Üyesi İlke Başak Baydar, EMEP MYK üyesi Mehmet Türkmen, Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel konuşmacı olarak katılacak, Hivda Gökel ve yerel sanatçılar da ezgileriyle sahnede olacaklar.​