ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İÜ SBF Dayanışması: Baskı ve zorbalığa 'Hayır' diyoruz

İÜ Siyasal Bilimler Fakültesi Dayanışması yayınladığı bildiriyle referandumda başkanlık anayasasına "Hayır" diyeceklerini açıkladı. İÜ'nün direniş geleneğine dikkat çekilen bildiride, "SBF öğrencileri olarak tüm yasaklara baskılara karşı bir kez daha başkanlığa 'Hayır' diyoruz" ifadeleri yer aldı.

Etkin Haber Ajansı / 20 Mart 2017 Pazartesi, 12:34

İSTANBUL- İstanbul Üniversitesi (İÜ) Siyasal Bilimler Fakültesi (SBF) Dayanışması, 16 Nisan referandumunda "Hayır" diyeceklerini açıkladı.

Fakültedeki üniversite bileşenlerinin yer aldığı Dayanışma, yayınladığı bildiride OHAL kararnameleri ile çok sayıda akademisyenin ihraç edildiğini hatırlattı. Eğitimin piyasalaştıralarak niteliksizleştirildiğine ve üniversitenin yok edilmek istendiğine vurgu yapıla bildiride, "Adı Siyasal Bilgiler olan fakültemizde bile siyaset üzerine fikrimizi beyan etmemiz yasaklanıyor. Tam da ülkeyi derinden etkileyecek referandum yaklaşırken, biz İÜ SBF öğrencileri bize dayatılan bu apolitikleştirmeye karşı 'Hayır'ın sesini kendi fakültemizden yükseltiyoruz" ifadeleri yer aldı.

Üniversitelerde yaşanan sorunların ülke gündeminden ayrı düşünülemeyeceği kaydedilen bildiride, "Bu nedenle bugün başkanlığa 'Hayır' demek sadece bir oydan ibaret değil aynı zamanda eğitimin niteliksizleştirilmesine, üniversitenin yaşam alanımız olmaktan çıkmasına, kulüplerin ve bu doğrultuda sosyal alanlarımızın yok edilmesine, niteliksiz barınmaya, yemekhane ve kantin zamlarına, polis korumasında okula sokulan IŞİD çetelerine, Türkiye'nin en çok ödenek alan üniversitesinde havasız prefabrik binalara hapsolmaya, seçimi kaybettiği halde başa geçen yandaş rektörün hukuksuz uygulamalarına da 'Hayır' demek" diye belirtildi.

İÜ TARİH BOYUNCA BASKIYA 'HAYIR' DEDİ

İÜ'nün tarihi boyunca baskıya karşı direnen gelenek oluşturduğuna işaret edilen bildiri şu ifadelerle devam etti: "1968'den bu yana tüm bileşenleriyle birlikte postallara karşı direnen üniversite geçtiğimiz haftalarda Cebeci'de bir kez daha postalların kaybedeceğini direnenlerin mutlak suretle kazanacağını gösterdi. Beyazıt'tan Mülkiye'ye selam olsun diyor mücadeleye devam ediyoruz. SBF öğrencileri olarak tüm yasaklara baskılara karşı bir kez daha başkanlığa 'Hayır' diyoruz."