ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İTÜ'de disiplin soruşturmasına tepki: Hayır susmayacak

İTÜ'de 24 öğrenciye 'Hocama dokunma' eylemi nedeniyle soruşturma açıldı. Soruşturmalara tepki gösteren öğrenciler, "Yaptığımız eylem hukuki olarak son derece meşrudur. İTÜ'de 'Hayır' susmayacak, üniversitemizi iktidara ve onun yandaş rektörlerine teslim etmeyeceğiz" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 20 Mart 2017 Pazartesi, 15:32

İSTANBUL - İstanbul Teknik Üniversitesi'nde (İTÜ) OHAL kararnameleriyle akademisyenlerin ihraç edilmesini protesto eden 24 öğrenci hakkında soruşturma açıldı. "Hocama dokunma" adıyla 17 Şubat'ta düzenlenen protesto eylemi nedeniyle "İzinsiz toplanmak, slogan atmak ve izinsiz toplantıya çağrıda bulunmak" iddiasıyla haklarında soruşturma açılan 24 öğrenci bugün ifade vermeye çağrıldı. Öğrenciler, soruşturmalarla ilgili İnşaat Fakültesi'nde açıklama yaptı. Öğrencilere CHP Milletvekili Ali Şeker, HDP MYK üyesi Beyza Üstün, İTÜ-Der Başkanı Bilge Özgener, Eğitim-Sen İşyeri Temsilcisi Arzu Acar destek verdi.

Öğrenciler yaptıkları açıklamada, açılan soruşturmanın üniversitelerdeki fiir hürriyetine saldırı olduğu belirtti, eylemlerinin hukuki ve meşru olduğunu savundu. Öğrenciler, "Yaptığımız eylem hukuki olarak son derece meşrudur. Ancak onlarca akademisyenin ihraç edildiği, gazetecilerin tutuklandığı, hayır çalışması yapanlara yönelik saldırıların giderek arttığı günümüz siyasi atmosferi düşünüldüğünde, bizim güvencemiz sadece hukuki meşruluğumuz değildir. İTÜ öğrencileri olarak bizim güvencemiz, birliğimiz ve haklılığımızdır" dedi.

Rektörlüğün iktidarın taşeronluğunu üstlendiğini belirten öğrenciler, "Açılan soruşturmalar, İTÜ rektörlüğünün içinde olduğumuz referandum sürecinde kendisine iktidarın taşeronluğu görevini biçmesidir. Öyle ki rektörlük bir yandan üniversitemizde yapılan 'Hayır çalışmaları'nı ÖGB ve polis aracılığıyla engellemeye çalışırken öbür taraftan AKP’li milletvekillerine referandum propagandası yapmaları için üniversitelilere duyurmadan üniversitemizin konferans salonunu tahsis etmiştir. Bu soruşturmalar ile rektörlük okulda 'Hayır'ın sesini yükselten öğrencileri ceza ile korkutmaya çalışıp dizginleri eline almak istemektedir. Ancak üniversitemizin cevabı bellidir: Hayırdır!" ifadelerine yer verildi.

İTÜ öğrencilerinin ve akademisyenlerin dayanışma içinde iktidarın saldırılarına karşı birlikte mücadeleyi yükselteceğinin kaydedildiği açıklamada, "Ülkemizde ve üniversitemizde tüm yetkileri eline almak isteyen tek adam zihniyetine karşı mücadeleye devam edeceğiz ve mutlaka kazanacağız. İTÜ'de 'Hayır' susmayacak, üniversitemizi iktidara ve onun yandaş rektörlerine teslim etmeyeceğiz" denildi.