ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İhraç edilen KESK'lilerden çağrı: Yanımızda olursanız biz kazanırız

OHAL kararnameleriyle yaşanan ihraçlara karşı eylem yapan KESK üyeleri, KHK zulmü sona erene kadar direneceklerini vurguladı. Emekçiler İstanbul halkına dayanışma çağrısında bulundu: "KHK zulmüne daha ne kadar sessiz kalacaksınız? Yanımızda olursanız biz kazanırız."

Etkin Haber Ajansı / 20 Mart 2017 Pazartesi, 17:55

İSTANBUL- KESK İstanbul Şubeler Platformu, OHAL kararnameleriyle ihraç edilen kamu emekçilerinin işlerine geri dönmesi talebiyle Kadıköy Altıyol ve Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda oturma eylemlerini sürdürdü.

Beş haftadır Kadıköy'de oturan emekçiler, KHK ile uygulanan zulme son verilmesini istedi. "KHK zulmüne son" ve "Direne direne kazanacağız" sloganlarının atıldığı eyleme SKM üyeleri de destek verdi.

Eylemde konuşan Mehmet Sarı, iktidarın baskısıyla haklının sesini duyurmayı tercih etmeyen yandaş medya kuruluşlarına seslendi, "Bu onurlu günlerden size onursuzluk kalacak. Yarınlarda başını kaldıramayacak, bugünlerden utanacaksınız" dedi.

Kamu emekçilerinin yıllarca emek harcadıkları mesleklerini sürdürme mücadelesi verdiklerini kaydeden Sarı, "Biz mesleğimizi hırsızlıkla, yolsuzlukla kazanmadık. Bin bir emekle var ettik, kazandık. Bu zulüm devam ettikçe direnmeyi bırakmayacağız. Emeğimizi size heba ettirmeyeceğiz" şeklinde konuştu.

Önümüzdeki Perşembe günü İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapacaklarını duyuran Sarı, tüm İstanbul halkına şöyle seslendi: "Haksızlığa karşı haklılığımızı savunuyoruz. KHK zulmüne daha ne kadar susacaksınız. Sizler yanımızda olursanız bu zulmü alt ederiz, kazanırız. Şimdi sesinizi çıkarmazsanız yarın sıra size geldiğinde yanınızda kimseyi bulamazsınız."

Emekçiler konuşmaların ardından ihraç edilen kamu emekçilerinin geri alınması için açtıkları stantta imza toplamayı sürdürdü.

BAKIRKÖY'DE DE EYLEM DEVAM ETTİ

İhraç edilen KESK üyeleri, Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda da oturma eylemlerini sürdürdü. Eyleme bugün TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincancı ve CHP milletvekili Gürsel Tekin de destek verdi.

Tekin yaptığı konuşmada "Demokrasiye sahip çıkmamız gerekiyor. Eğer bir ülkede demokrasi, özgürlük yoksa nefesiniz kesilmiş demektir. Hepimizin dayanışma içinde olması lazım" diye belirtti.

Oturma eylemi AKP iktidarının OHAL ihraçlarına karşı sloganlarla devam etti.