ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

SYPG halkların Newrozunu kutladı alanlara çağırdı

Halkların Birlik ve Dayanışma Bürosu (SYPG), "İşgalciliğe ve ihanete karşı yaşasın Newroz" diyerek tüm halkların Newrozunu kutladı, Rojava halklarını özgürlük talepleriyle meydanlara çağırdı.

Etkin Haber Ajansı / 20 Mart 2017 Pazartesi, 18:42

KOBANE- Halkların Birlik ve Dayanışma Bürosu (SYPG), "İşgalciliğe ve ihanete karşı yaşasın Newroz" sloganıyla Rojava halklarını alanlara çağırdı.

SYPG'den yapılan açıklamada, Newroz'un işgalciliğe, sömürgeciliğe, erkek egemenliğine, zulme ve işkenceye karşı özgür günlerin umudu olarak halkların bağrında harlandığı vurgulandı. Açıklamada, "Newroz, ezilen Ortadoğu halklarının, günümüzün Dehaq'larına karşı isyan ve direniş günüdür. Özgür günlerin ve yaşamın yaratılış miladıdır. Kürt halkı onlarca yıldır kendi Dehaqlarına karşı direndi ve direniyor. Bu direniş bugün Ortadoğu halklarının özgürlük mücadelesi düzeyine ulaştı" diye belirtti.

Kürt halkı ve özgürlük hareketinin ezilen bütün Ortadoğu halkları için günümüzün Kawa'sı olduğunu belirten SYPG, "Bütün Ortadoğu halklar için Demokratik Ortadoğu Federasyonu filizleniyor. Haklarımızın fedai ve devrimcileri, Kawa ruhuyla insanlık düşmanı vahşete karşı canfeda savaşıyor" diye belirtti.

Kürt, Arap, Süryani, Türkmen, Çeçen, Êzidî ve Ermeni halkların işgal edilen topraklarını özgürleştirmek için savaştığı vurgulanan açıklamada, "Newroz en çok da Êzidî halkımız için yeni bir inanç ve umut yaratıyor. Êzidî halkımız işgalci Türk devleti, işbirlikçisi KDP ve çetelerine karşı direniyorlar" ifadeleri kullanıldı.

Tüm halkların Newrozunu kutlayan SYPG, "Mazlum Doğan ve 2015 Hesekê Newroz şehitleri şahsında tüm Newroz şehitlerini anıyor, onların mücadelesi önünde saygıyla eğiliyoruz. Özgürlük savaşçılarının, şehit ailelerinin, yaralılarımızın, Ortadoğu ve dünyanın tüm ezilen halklarının Newroz'unu kutluyoruz" diye belirtti.

KOBANE'DE NEWROZ ÇAĞRISI

SYPG üyeleri, Kobane'de kent merkezinde "Zamanın Dehaklarına karşı mutlaka kazanacağız" başlıklı bildiriler dağıttı, halkı Newroz alanlarına çağırdı. Kent merkezine pankartlar asan sosyalist yurtseverler, yaptıkları konuşmalarda halkı işgal ve katliam saldırılarına karşı direniş ruhuyla meydanlarda olmaya davet etti. Helince köyü ve Kobanê sanayi bölgesinde de Newroz çağrılarını sürdürdü.