ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Schulz'dan Erdoğan'a: Küstahlık

Referandum çalışmalarına izin vermeyen Almanya'ya yönelik üst üste "Nazı uygulaması" suçlamasında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tepkiler gelmeye devam ediyor. SPD Genel Başkanı Martin Schulz Erdoğan'a, "Dost bir ülkenin cumhurbaşkanının bu ülkenin başbakanını bu şekilde aşağılaması küstahlıktır" yanıtı verdi.

Etkin Haber Ajansı / 20 Mart 2017 Pazartesi, 13:58

BERLİN- Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanya Başbakanı Angela Merkel'e yinelediği "Nazi uygulaması yapıyorsun" suçlaması Almanya'da tepkilere neden oldu.

Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Genel Başkanı ve Başbakan adayı Martin Schulz ARD televizyonuna yaptığı açıklamada, "Dost bir ülkenin cumhurbaşkanının bu ülkenin başbakanını bu şekilde aşağılaması küstahlıktır" dedi.

Schulz, "NATO üyesi ve AB üye adayı bir ülkenin devlet başkanının uluslararası diplomasi kurallarını çiğneyemeyeceğinin Erdoğan'a anlatılması gerektiğini, ancak onun bir devlet başkanına yakışmayan tutumunu sürdürdüğünü" de sözlerine ekledi. AKP'li bakanların Almanya'da referandum kampanyası düzenlemesine getirilen yasakları desteklediğini ifade eden Schulz, "Diplomatik dokunulmazlığını parti politikası yapmakta kullananlara Almanya'da yer yoktur" dedi.

'MEŞRU DEVLET DARBESİ

Alman Federal Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Norbert Röttgen de ARD'de katıldığı bir televizyon programında, Türkiye'nin başkanlık sistemine geçmesi durumunda AB ile üyelik müzakerelerinin sona ereceği uyarısında bulundu. Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) milletvekili Röttgen, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "meşru devlet darbesini" hedeflediğini belirtti.