ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

NAV-DEM Eşbaşkanı Bahattin Doğan: Kürt halkı bayramını kutladı

Almanya'nın Frankfurt kentinde düzenlenen Newroz kutlamasını değerlendiren Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezi (NAV-DEM) Eşbaşkanı Bahattin Doğan, "Biz yasal çerçevedeki haklarımızı kullandık. Newroz halkların bayramıdır. Kürt halkı iradesine sahip çıkmış sembollerini taşımıştır. Yasadışı olan Kürt halkına uygulanan inkarcı ve asimilasyon politikalarıdır" diye konuştu.

Etkin Haber Ajansı / 20 Mart 2017 Pazartesi, 13:37

HABER MERKEZİ - Almanya'nın Frankfurt kentinde 18 Mart günü görkemli Newroz kutlaması düzenlendi. Kürdistan'ın dört parçasından Kürt halkının katılım gösterdiği kutlamaya 50 bini aşkın kişi katıldı. Kutlamada, Almanya'nın yasak kapsamına aldığı Kürt halkının sembollerinin yer alması tartışma konusu oldu. Frankfurt savcılığı yasaklanan sembollerin taşınması dolayısıyla soruşturma açılacağını açıkladı.

Newroz kutlamasını organize eden Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezi (NAV-DEM) "Bu Newroz halkımız için bir irade beyanıydı, halkımız bu coşkulu katılımla kendi irade beyanlarını açıkça AKP hükümetine ve dünya kamuoyuna da göstermişlerdir" dedi. Almanya devletini ve ilgili kurumları ortaya konan iradeye saygı göstermesini isteyen NAV-DEM, Kürt iradesinin tanınmasını, Kürt kurum ve siyasetçileri üzerinde sürdürülen haksız uygulama ve yasaklamalara son verilmesini istedi.

NAV-DEM Eş Başkanı Bahattin Doğan, Newroz kutlamasını ETHA'ya değerlendirdi. Almanya'nın birçok kentinden Kürdistan'ın dört parçasından gelerek Almanya'nın birçok kentinde yaşayan Kürt halkının Newroz kutlamasına katıldığını hatırlatan Doğan, "Halkımız ulusal birlik ruhuyla, kendi sembolleriyle kutlamaya katıldı. Almanya'nın kararı kendi içinde çelişkilerle dolu. DAİŞ'e karşı savaşan, binlerce gencin şahadete ulaşan YPJ, YPG bayrakları da yasak kapsamına alındı. Almanya'da kurulu bulunan Kürdistan Öğrenci Birliği'nin de sembolü bu yasak kapsamındaydı. Halkımız kendi iradesine sahip çıktı ve sembollerini taşıdı" diye konuştu.

Kendilerine de bu yasak genelgesinin tebliğ edildiğini belirten Doğan, avukatların yasak kararına itiraz ettiğini kaydetti.

'KÜRT HALKI BARIŞ VE KARDEŞLİK TALEBİNİ HAYKIRDI'

AKP hükümetinin ve havuz medyasının diplomatik kriz için bu sembollerin açılmasını kullanmaya devam ettiğini hatırlatan Doğan, Newroz kutlamasında barış ve kardeşlik çağrısının yapıldığını belirtti.

NAV-DEM Eşbaşkanı Doğan şöyle devam etti: Halkımız kendi bayramını kutladı. Kürt halkının taleplerini dünya kamuoyuna iletti. Barış, kardeşlik ve bir arada yaşama talebini dile getirdiler. Kürt halkı üzerinde geliştirilen faşizan politikaların tutmayacağını bir kez daha dile getirdiler. Türkiye kendi penceresinden bakıyor. Uluslararası hukuk sistemine göre bakmıyor. Newroz ulusal bir bayramdır. 2010 yılında BM tarafından da halkların bayramı olarak kabul edilmiştir. Türkiye inkarcı, asimilasyoncu politikalarına devam ediyor, referandumda da bu politikalarını sürdürüyor. Dünyanın ucunda Kürt halkına herhangi bir hak söz konusuyla bunların elinden alınması için her şeyi yapıyor. Düşmanlık geliştiren politikalardır bunlar. Avrupa Birliği ülkelerinin, Almanya'nın da aynı tutumu yapmasını istiyorlar. Ama biz yasalar çerçevesinde eylemlerimizi gerçekleştiriyoruz. Hiçbir halkın diline, kültürüne, inancına karşı tutumumuz söz konusu olmadı. Halkların ortak yaşaması, kardeşliğin geliştirilmesi için mücadele ediyoruz. Newroz kutlamasında da barış ve kardeşlik talepleri haykırıldı. Newroz halkların bayramıdır. Dört parçadan Kürt halkı katıldı, demokratik cepheden insanlar katıldı. Bir kuruma ait değildi."

'YASADIŞI OLAN İNKARCI POLİTİKALARDIR'

İnkar ve yasaklama zihniyetinin çözüm olamayacağını söyleyen Doğan, "Çözümün yolu demokratik siyasal yollarla gelir. Bu yöndeki çabamızı tüm engelleme girişimlerine rağmen sürdüreceğiz. Taviz vermeyeceğiz. Çok büyük bedeller ödedik. Kürdistan'da hala Kürt siyasetçileri hapse atılmaktadır. Köyler yakılıp, yıkılıyor. Halk göç etmeye zorlanıyor. Yasadışı olan bu politikalardır" dedi.

Kürt sorununun çözümünün yolunun PKK lideri Abdullah Öcalan'ın 2013 yılında Diyarbakır'da okunan mesajında saklı olduğunu kaydeden Doğan, "Sayın Öcalan'ın tecrit edilmesiyle barış köprüleri yıkıldı. Demokratik kamuoyuna düşen, devleti tekrar çözüm ve demokrasi yoluna sokmaktır. Bizler barış ve kardeşlik mücadelemizde ısrar ediyoruz. Bütün halkın Newroz'unu kutluyoruz" diye konuştu.