ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Fransa'da polis terörüne karşı yürüyüş

Fransa'da son yıllarda artan polis terörüne karşı binlerce kişi yürüyüş yaptı. Yürüyüş sırasında antifaşistler ile polis arasında çatışma yaşandı, 11 kişi gözaltına alındı.

Etkin Haber Ajansı / 20 Mart 2017 Pazartesi, 10:39

PARİS- Fransa'nın başkenti Paris'te son yıllarda artan polis şiddeti ve cinayetlerine karşı yürüyüş düzenlendi.

Nation Meydanı'nda toplanan kitle Republique Meydanı'na yürüdü. "Adalet ve onur; polisin dokunulmazlığına son verilsin" pankartının açıldığı eyleme Yeni Anti-Kapitalist Parti (NPA), Attac, CGT, Solidaires ve CNT sendikaları, AvEG-Kon'a bağlı ACTİT ve Young Struggle (YS) da destek verdi.

Yürüyüş sırasında bazı noktalarda antifaşistler ile polisler arasında çatışmalar yaşandı. Polis, gözyaşartıcı gaz ile kitleye saldırdı. Saldırılar sırasında 11 kişi gözaltına alındı.

2 Şubat'ta Aulnay-sous-Bois kentinde polis, Théo adlı siyahi bir gence şiddet uygulayıp, copla tecavüz etmişti. Tecavüz, bölgeden geçen bir kişi tarafından kamera ile kayıt altına alınmıştı. Fransa'da büyük tepki ortaya çıkmış, ancak polislere sadece fiziki işkence nedeniyle soruşturma açılmıştı.