ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Avrupa'da 'Hayır' toplantıları sürüyor

Avrupa'da "Hayır" çalışmaları kapsamında Almanya, Belçika ve Fransa'da toplantı ve paneller düzenlendi. Avrupa Hayır Platformu, tüm ülkelerde 25 Mart'ta "Tek adam diktatörlüğüne Hayır" şiarıyla yürüyüşler düzenleyecek.

Etkin Haber Ajansı / 20 Mart 2017 Pazartesi, 13:25

HABER MERKEZİ- Avrupa'da, 16 Nisan'da yapılacak referanduma ilişkin "Hayır" çalışmaları sürüyor. Almanya'nın Duisburg, Belçika'nın başkenti Brüksel ve Fransa'nın Lyon kentlerinde yüzlerce kişinin katılımı ile halk toplantıları düzenlendi.

ALMANYA

Duisburg Hayır Platformu'nun, Rheinhausen Alevi Kültür Merkezi'nde düzenlediği panele gazeteci Fehim Işık ve Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Genel Sekreteri Özgür Öz katıldı.

Gazeteci Fehmi Işık, Türkiye'de AKP'nin kendisinin dışında kalan tüm farklılıklara karşı bir savaş sürdürdüğünü belirtti, "Türkiye'de yargı, ordu, medya gibi tüm kurumları emri altına alan Erdoğan, tüm güzellikleri bitirip, kendi tekçi iktidarını sağlamlaştırmak istiyor" dedi. Işık, Erdoğan'ın yeni anayasasıyla bir yüz yıl daha tekçi devlet yaratmaya çalıştığını söyledi, buna karşı mücadele edilmesi gerektiğini kaydetti.

AABF Başkanı Özgür Öz, "Kendi ülkesinde faşizmin sözcüsü olanlar başka ülkelerde demokrat kesilmekte. İçeride işgal, dışarıda işgal anlayışıyla ülkeyi kaos ortamına soktular. Ama onların bizi sokmaya çalıştığı korku çemberine asla girmediğimizi bu referandumda 'Hayır' diyerek göstereceğiz" şeklinde konuştu.

BRÜKSEL


Belçika Hayır Platformu'nun başkent Brüksel'de düzenlediği toplantıya Barış İçin Akademisyenlerden Yasemin Karaca ve HDK-Avrupa'dan Kemal Aktaş katıldı.

Değişiklik yapılan 18 maddeye ilişkin bilgilendirme yapan Akademisyen Karaca, dyasama, yürütme ve yargı erklerinin tek bir elde toplanacağını, Meclis'in işlevsizleştirileceğini vurguladı.

Karaca, tüm yetkilerin Cumhurbaşkanlığı adı altında tek bir kişiye devredilmesinin, aynı zamanda Cumhurbaşkanı ve onun oluşturduğu hükümeti yargı ve Meclis denetimi dışında bırakacağını vurguladı.

Van eski Milletvekili ve HDK-Avrupa üyesi Kemal Aktaş, Türkiye'ye referandum sürecine götüren sürece ilişkin hatırlatma yaptı. Aktaş, demokratik tüm halkları kapsayan ve eşitlikçi bir yeni Anayasa imkanının tek adam diktatörlüğüne feda edildiğini söyledi.

LYON

Fransa'nın Lyon kentinde Partizan ve AKM, Yazar Ahmet Nesin ve Araştırmacı- yazar Yusuf Köse'nin katlımı ile panel düzenledi.

Partizan adına yapılan konuşmada, baskı ve sindirme ortamında devrimci demokrat, ilerici ve yurtsever örgütlerin bir araya gelmesinin umut yarattığı belirtildi, başkanlık referandumunda "Hayır" oyu kullanılması için çağrı yapıldı.

"Evet" diyecek kesimlerin ikna edilmesinin önemli olduğuna işaret eden Yazar Ahmet Nesin, bunun için geniş bir çalışmanın yürütülmesi gerektiğini söyledi.

Araştırmacı- yazar Yusuf Köse, faşizmi teşhir etmek için herkesin sandık başına giderek "Hayır" oyu kullanması gerektiğini ifade etti. Türkiye'de ekonominin bittiğini, siyasi iktidarın herkesle savaş halinde olduğuna dikkat çeken Köse, birlikte mücadelenin önemine işaret etti.

Avrupa Hayır Platformu, 25 Mart'ta tüm Avrupa ülkelerinde "Tek adam diktatörlüğüne ve faşizme Hayır" şiarıyla yürüyüşler düzenleyecek.