ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Alman polisinden Newroz soruşturması

Alman polisi Frankfurt'ta düzenlenen Newroz kutlamasına taşınan bayraklar ve Öcalan posterleri nedeniyle soruşturma açacağını açıkladı.

Etkin Haber Ajansı / 20 Mart 2017 Pazartesi, 11:22

FRANKFURT- Almanya'nın Frankfurt kentinde onbinlerce kişinin katılımıyla haftasonu düzenlenen Newroz kutlaması hakkında soruşturma başlatıldığı açıklandı. Frankfurt polisi, kutlamada PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın resimleri ile taşanın bayraklar hakkında soruşturma yürütüldüğünü kaydetti.

Alman haber ajansı dpa'ya konuşan polis yetkilileri, Almanya'da yasak olan örgüt bayrakları ile Öcalan posterlerini taşıyan kişiler hakkında "muhakkak soruşturma açılacağını" söyledi. İncelemelerin başladığını aktaran yetkililer, kaç kişiye soruşturma açılacağının henüz netleşmediğini kaydetti.

DW Türkçe'ye konuşan Frankfurt polis yetkilileri de "Tespit edilen suç ya da kabahat niteliği taşıyan eylemler detaylı şekilde araştırılacak ve dosya savcılığa iletilecek. Soruşturmanın devam ettirilmesi ya da ettirilmemesi yönündeki karar nihayetinde bizim değil, savcılığın görevidir" dedi.

Frankfurt'ta Newroz kutlamalarına 30 binden fazla kişi katılmıştı. Bayrak ve Öcalan posterleri taşıyanlara kutlama esnasında müdahale edilmedi ancak kamera çekimi yapıldığı belirtildi.

ALMANYA'DA PKK YASAĞI GENİŞLETİLMİŞTİ

Almanya'da 1993'den bu yana PKK ve bağlı örgütlerin bayrakları ve sembolleri yasaklı durumda. PKK Lideri Öcalan'ın fotoğrafları da yasaklı semboller arasında yer alıyor.

Almanya İçişleri Bakanlığı, son olarak 2 Mart günü gündeme alınan yasak kararının kapsamını genişletmişti. Buna göre Demokratik Birlik Partisi (PYD) ile YPG ve Kürdistanlı Öğrenciler Birliği (YXK) gibi Kürt ulusal hareketinin çeşitli kurumları PKK yasağı kapsamına alınmıştı.