ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Eğitim-Sen hukuksuzlukları protesto etti

Eğitim-Sen Diyarbakır 1 Nolu Şube, yönetici ve üyelerine yönelik hukuksuzlukları protesto etti, saldırı ve baskıların dayanışma ile kırılacağına dikkat çekti.

Etkin Haber Ajansı / 19 Mart 2017 Pazar, 17:40

DİYARBAKIR- Eğitim-Sen Diyarbakır 1 Nolu Şube, üyelerine yönelik baskılara ilişkin şube binasında basın toplantısı düzenledi.

Açıklama yapan Şube Eş Başkanı Abbas Şahin, katıldıkları eylem ve etkinlikler nedeniyle cezalandırılmalarının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olduğunu kaydetti.

Kürdistan'da yaşanan çatışmalardan kaynaklı çocukların yaşam ve eğitim hakkının engellenmesine karşı sendika olarak iş bırakma eylemi yaptıklarını hatırlatan Şahin, "Bizler bu insani duruşumuzun arkasındayız" dedi.

Anti demokratik uygulamalara, darbelere, hukuksuzluğa, adaletsizliğe karşı mücadele veren KESK'in, 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından hedef haline getirildiğini hatırlatan Şahin, Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklamalarından sonra üye ve yöneticiler hakkında soruşturma başlatıldığına dikkat çekti. Şahin, barışı savunan emekçi memurların, sosyal medya üzerinden hedef alındığını, 10 bine yakın Eğitim-Sen üyesinin açığa alındığını hatırlattı.

Hukuksuzluklara ilişkin suç duyurusunda bulunacaklarını bildiren Şahin, şunları söyledi: "Krize giren iktidarın kendini kurtarma çabasıyla kamu emekçileri ve muhaliflere yönelik başlattığı bu cadı avı dayanışma ve örgütlülüğümüzle kırılacaktır."

Şahin, gözaltındaki İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici ve KESK üyelerinin de derhal serbest bırakılmalarını istedi.