ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

MLKP Rojava: Günümüzün Dehaqları kaybedecek

Halkların Newroz'unu kutlayan MLKP Rojava, "Şengal'den Efrin'e ve Rakka'ya Günümüzün Dehaqları kaybedecek" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 19 Mart 2017 Pazar, 15:13

HABER MERKEZİ- Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) Rojava, Newroz dolayısıyla açıklama yaptı.

"Günümüzün Dehaqları kaybedecek" başlıklı açıklamada, Ortadoğu halklarının bir Newroz'u daha savaş, katliam ve ihanet içinde geçirdiği kaydedildi. Buna karşı ise mücadele ve direnişin aralıksız olarak sürdüğü vurgulanan açıklamada, "Kürt halkımız, Newroz'un ihanet ve kanla boğulmak istenmesine karşı alanları dolduruyor, zulüm ve baskıya karşı direniş ateşini yükseltiyor. Bu direniş ve mücadele Rojava devrimini yarattı. Devrim, bütün saldırı, ihanet ve engellemeler karşısında direndi ve direniyor. Her gün fedakar savaşçılarıyla, komün ve meclislerde örgütlülüğünü büyüterek, demokratik federasyonu inşa ederek ezilen halkların umudunu, düşmanların korkusunu büyütmektedir" denildi.

İşgalci ve sömürgecilerin, işbirlikçileri ile birlikte devrime karşı bütün güçleriyle, her çeşit kirli savaş yöntemleriyle saldırdığı ifade edilen açıklamada, Bab'dan Cerablus'a, Minbic'den Şengal'e işgal ve saldırılarla devrimin önünün kesilmek istendiğine işaret edildi.

'İŞGALCİ GÜÇLERİ YENMEK İÇİN MÜCADELEYİ YÜKSELTELİM'

MLKP Rojava, açıklamasında şunları kaydetti: "Dün olduğu gibi günümüzün Dehaq'ları da, Ortadoğu halklarının özgürlük, eşitlik ve kardeşliğine düşmandırlar. Halklarımızın özgürlük savaşçıları ve direnen bölge halkları, hem askeri olarak, hem de devrimin inşası ile büyük başarıları Ortadoğu halklarına armağan ettiler. Adım adım demokratik federalizm ile halkların gerçek kardeşliğini, dillerin özgürlüğünü gerçekleştirdiler.

Bütün halkların düşmanı işgalci faşist Türk devleti, Efrin'den Şengal'e kadar halkların iradesine saldırmaktadır. Halklarımız ise tıpkı Kawa gibi Dehaq'lar karşısında Newroz ruhuyla direniyor ve savaşıyor. Nasıl DAİŞ çetelerini yenilgiye yüzyüze bıraktıysa, onların ortaklarını ve sahiplerini de bu yenilgiyle karşı karşıya bırakacaktır. Şuanda Şengal'in, Êzidî halkının etrafını kuşatan güçler de mutlaka yenileceklerdir. Bu insanlıkdışı, anti-yurtsever, Kürtlerin birliğinin karşısında duranlar, hem Kürt halkının, hem de insanlık vicdanı karşısında mahkum olacaklar. Biz nasıl ki DAİŞ fermanı karşısında Êzidî halkını savunduysak şimdi de savunacağız. Bu Komünist olmanın ve insanlığın verdiği tarihi görevdir. Dört parça Kürdistan'da özgürlük ateşini harlandıralım, işgalci sömürgecilik ve işbirlikçileri yenmek için birleşik mücadeleyi yükseltelim."

'ORTADOĞU HALKLARI VE TÜM EZİLEN HALKLARIN NEWROZ'U KUTLU OLSUN'

Şengal direnişinin selamlayan, Êzidî halkının Newroz direnişini kutlayan MLKP Rojava, "Şehit ailelerinin, yaralıların, YPG, YPJ, MLKP, QSD, Enternasyonal Özgürlük Taburu, HPC, Asayiş ve cephede Dehaq'lara karşı can feda bir şekilde devrimimizi savunan tüm yürekli savaşçılarımızın Newroz'unu kutluyoruz" dedi.

Devrim şehitlerinin ezilen halklara devrimi armağan ettiğini vurgulayan MLKP Rojava, "Bizler de onların anıları ve mücadeleleri önünde saygıyla eğiliyoruz. Şehitlerimize söz veriyoruz; Kürdistan, Ortadoğu ve tüm dünya halkları özgür olana dek mücadele edeceğiz. MLKP Rojava olarak dört parça Kürdistan, Ortadoğu halklarımızın ve tüm ezilen halkların Newroz'unu kutluyoruz."