ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

JAS Kobanê'de kadınlarla toplantıda bir araya geldi

JAS SYPG'nin başlattığı, "Komünlerde örgütlen federasyona sahip çık" kampanyası kapsamında kadınlarla bir araya geldi. SYPG Kobanê Temsilcisi Beritan Asya, federal sistemin kadınların eşitliğine ve özgürlüğüne dayandığını belirtti, komün ve meclislerin büyütülmesi gerektiğini söyledi.

Etkin Haber Ajansı / 19 Mart 2017 Pazar, 14:15

KOBANÊ- Halkların Birlik ve Dayanışma Bürosu (SYPG)'nin "Komünlerde örgütlen federasyona sahip çık" çalışmaları kapsamında Özgür Sosyalist Kadınlar (Jinên Azadên Sosyalîst- JAS) kadınlarla toplantı düzenledi.

SYPG bürosunda gerçekleştirilen toplantı saygı duruşu ile başladı ardından kampanyaya ilişkin sinevizyonun gösterimi yapıldı.

Konuşma yapan SYPG Kobanê Temsilcisi Beritan Asya, Rojava devriminin kadın devrimine dönüşmesi ile birlikte nitelik sağladığını ve başarı ile devam ettiğini söyledi.

Asya, "Devrimden önce kadınlar erkek egemen sistem altında bir varlık ve irade sahibi değillerdi. Kadınlar, elde silah hem düşmana karşı hem de erkek egemen zihniyete karşı bir devrim gerçekleştirerek çok büyük bir değişim sağlayarak büyük kazanımlar elde etti. Bu deneyim dünya kadın hareketine bir önek teşkil etti. Kadınlar toplumsal alanda eşitliği sağladı, örgütlenmeleri ile kendi iradesini var etti" dedi.

Türkiye ve KDP'nin Şengal'e yönelik saldırılarını hatırlatan Asya, bu saldırının DAİŞ çetelerinin 2014'te Êzidî halklara yönelik gerçekleştirdiği saldırının devamı olduğunu kaydetti. Asya, "Barzani'nin bu ihaneti 2014' teki DAİŞ çetelerinin Êzidî kadınlarına yönelik saldırıların bir devamıdır. Türk devleti, bir yandan Şengal halkının iradesini boğmak istiyor, diğer taraftan ise Rojava kadın devrimini ve halkların eşitlik ve özgürlüğünün teminatı olan federal sistemi boğmak istiyor" şeklinde konuştu.

Demokratik Kuzey Suriye Federasyonu'nun başarıya ulaşması için halkların, özellikle de kadınlar komünlerde örgütlenmesinin önemli olduğunu vurgulayan Asya, şunları söyledi: "Federal sistem bütün bileşenlerin ve kadınların örgütlülüğüne, eşitliğine dayanıyor. Federal sistem komünlerden başlayarak en üst yönetime kadar kadın eşbaşkanlığı ile yönetiliyor. Bu düne kadar varlığı yok sayılan Bakur Suriyeli kadınların en büyük kazanımıdır. Çünkü kadınlar toplumsal devrimin her aşamasında kendi kendisini yönetme gücüne sahip oldu. Tüm kadınlar, kadın eşitliği üzerinde inşa ettiğimiz bu sisteme komünlerde, meclislerde ve toplumsal devrimin her aşamasında yer alarak, güçlendirerek saldırıları en büyük yanıtı vermelidir."

Devrim inşasında güncel sorunların yaşanabileceğini belirten Asya, "Bu sorunları ancak kendi öz örgütlülüklerimizi güçlendirerek çözebiliriz" diye kaydetti.