ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Êzidîler Almanya'dan Brüksel'e yürüyecek

Avrupa'da yaşayan Êzidîler, Almanya'nın Dusseldorf kentinden Avrupa Birliği'nin başkenti Brüksel'e yürüyecek.

Etkin Haber Ajansı / 19 Mart 2017 Pazar, 11:55

HABER MERKEZİ- Avrupa'da yaşayan Êzidîler, KDP ve AKP'nin Şengal'e yönelik saldırılarını protesto etmek için Avrupa'nın başkenti Brüksel'e yürüyecek. Yurtdışındaki Şengal Meclisi, bir hafta sürecek yürüyüşe katılım çağrısında bulundu.

Avrupa'daki Êzidilerin yürüyüşü, 20 Mart günü Almanya'nın Dusseldorf kentinde başlayacak, 27 Mart günü ise AB'nin başkenti Brüksel'de sona erecek.

AKP-KDP ÇETELERİ XENESOR'DA ÇEKİLMELİ

Yurtdışındaki Şengal Êzidî Meclisi, bir haftalık yürüyüşün amacına ilişkin açıklama yaptı. Uluslararası güçlere çağrı yapılan açıklamada, "Şengal'deki krizin daha fazla derinleşmemesi için, AKP-KDP'ye bağlı çetelerin bir an önce Xanesor bölgesinden çıkarılması gerekir. Uluslararası koalisyon güçlerinin KDP'ye DAİŞ ile mücadele için verdiği silahları denetlemeli ve bu silahlar bizim halkımıza karşı kullanılmamalıdır" denildi.

ULUSLARARASI GÜVENLİK ÇEMBERİ OLUŞTURULMALI

Uluslararası güçlerin krizin çözülmesi için çaba içerisinde olması ve bağımsız heyetlerin bölgeye gönderilmesi gerektiğini kaydedilen açıklamada, "Êzidî halkının inancı ve kültürünün korunması için uluslararası bir güvenlik çemberi oluşturulmalıdır" diye belirtildi.

YBŞ VE YJŞ ÖZSAVUNMA GÜÇLERİ OLARAK TANINMALI

Êzidîlerin yaşadığı tehdidin Ninova bölgesinde yaşayan bütün halkar için geçerli olduğu ifade edilen açıklamada, "Onun içinde Asuri, Suryani, Kakai, Türkmen, Şia, Şebek ve Arapların güvenliği için de tedbirler alınmalıdır" denildi. Avrupa parlamentosunun 27 Ekim 2016 tarihinde Şengal'in ve Ninova'nın özerkliğini kabul eden kararının esas alınmasını ve Şengal'in statüsünün tanınmasını isteyen Êzidî Meclisi, "Êzidîler yaşam alanlarına yönelik tehlike devam etmektedir. Onun içinde özsavunma gücüne ihtiyacı vardır. Bu temel de YBŞ ve YJŞ güçleri Şengal savunma güçleri olarak tanınmalıdır" diye kaydetti.

YÜRÜYÜŞ PLANLANMASI

Êzidîler yürüyüşe 20 Mart günü saat 10:00'da Dusseldorf Platz des Landtags 1 adresindeki yerel Parlamento binası önünde başlayacak. Yürüyüş 27 Mart günü Brüksel'de sona erecek. Êzidî temsilcilerin Brüksel'de AB yetkilileriyle yapacakları görüşmenin ardından miting düzenlenecek.