ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Almanya'da onbinlerce kişi Newrozu kutladı

Almanya'nın Frankfurt kentinde onbinlerin katılılmıyla Newroz kutlaması düzenlendi. "Diktatörlüğe hayır" dövizlerinin taşındığı mitingde konuşan PYD Eş Başkanı Salih Müslüm, "Bütün bu saldırılara rağmen büyük bir direniş var. Hiç kimse merak etmesin; başarı ve zafer bizim olacaktır" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 19 Mart 2017 Pazar, 09:31

FRANKFURT- Almanya'nın Frankfurt kentinde onbinlerce kişi Newrozu kutladı. NAVDEM tarafından düzenlenen kutlamaya PYD Eş Başkanı Salih Müslüm, DBP Eşbaşkanı Kamuran Yüksek, NAVDEM Eş Başkanları Bahattin Doğan ve Fatoş Göksungur, AvEG-Kon Eşbaşkanı Baki Selçuk yanısıra çok sayıda kitle örgütü temsilcisi katıldı.

Bockenheimer Warte ve Alte Oper'den toplanan onbinlerce kişi iki koldan miting alanına doğru yürüdü. Yürüyüşe katılan MLKP'liler "Duisburg'dan Rojava'ya mücadelemizde yaşıyor İvana", "Jin jîyan azadi" ve "Faşist Erdoğan" sloganları atıldı.

Newroz kutlamasının açılış konuşmasını NAV-DEM Eş Başkanları Bahattin Doğan ile Fatoş Göksungur yaptı. NAVDEM Eş Başkanları Kürt halkının Newrozunu kutlayarak, bütün baskı ve yasaklamalara karşı mücadeleye çağırdı.

MÜSLİM: BİZ İNSANLIK İÇİN DAİŞ İLE SAVAŞIYORUZ'

PYD Eş Başkanı Salih Muslim ise yaptığı konuşmada, Almanya'nın Kürt sembollerini yasaklamasını eleştirerek, "Yasaklanan bizim bayraklarımız ve sembollerimiz değil, Türkiye bayrakları ve terörizm bayrakları olmalı. Çünkü biz Ortadoğu'da sadece kendimiz için değil, bütün insanlık için DAİŞ ve terörizm ile savaştık. Direnişimiz Avrupa için, Batı için, bütün insanlık içindir. Bu yasaklamayı kınıyorum" dedi.

Kürtlerin mücadelesine değinen Muslim, "Tarihte hiçbir saldırı, ihanet ve direniş bu kadar açık olmamıştı. Bugün her şey çok net ve açık. Onun için bu dönemde kutlanan Newroz her zamankinden farklıdır. Bugün herkesi tanıyoruz, düşmanlarımızı ve dostlarımızı çok iyi tanıyoruz. Düşmanımız çıldırmış, her taraftan Kürtlere saldırıyor. Ama bütün bu saldırılara rağmen büyük bir direniş var. Hiç kimse merak etmesin; başarı ve zafer bizim olacaktır" diye konuştu.

KAMURAN YÜKSEK: AKP FAŞİZMİ SANDIĞA GÖMÜLECEK

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Başkanı Kamuran Yüksek ise AKP/Saray iktidarının baskılarını hatırlatarak, "Kentlerimiz yıkıldı, binlerce arkadaşımız zindana atıldı. Ama buna rağmen bugün bütün dünya görüyor ki, dimdik ayakta ve özgürlük mücadelemizi sürdürüyoruz. Ölüm, zindan ve her türlü baskıya rağmen diz çözmedik. "An azadi an azadi" şiarıyla bu halk mutlaka özgürlüğüne kavuşacak, diyoruz. Bu yıl bütün Kürtler, Rojava ile birlikte statüye kavuşacak bir yıl olacaktır. Ve aynı zamanda AKP faşizminin 16 Nisan'da sandığa gömülecek bir yıl olacak" diye belirtti.

Erdoğan'ın tek adamlık sistemine karşı mücadele ettiklerini vurgulayan Yüksek, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Başta halkımız olmak üzere Türkiye halkları Erdoğan'ın kurmak istediği tek adamlık sistemine 'Hayır' diyor. Şu anda 'Hayır' oyları 'Evet' oylarının çok çok üzerindedir. Bundan kaynaklı Erdoğan Türkiye'de ve Avrupa'da kriz ve kaos çıkarmaya çalışıyor. Avrupa ve dünyanın Erdoğan ve AKP'yi istemediği açık. Bu hükümet miadını doldurmuştur. Onun için 16 Nisan'da sandığa gömelim."

Miting müzik programı ve kurum temsilcilerin konuşma ve mesajları ile sonlandırıldı.