ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Rimaks Tekstil'de 400 işçi işten atıldı

Rimaks Tekstil'in Tuzla fabrikasında çalışan 400 işçi 3 Mart günü fabrikanın kapatılacağı bahanesiyle işten atıldı.

Etkin Haber Ajansı / 18 Mart 2017 Cumartesi, 10:37

İSTANBUL- Rimaks Tekstil'in Tuzla fabrikasında çalışan 400 işçi 3 Mart günü fabrikanın kapatılacağı bahanesiyle işten atıldı.

İşten atmalara ilişkin yazılı açıklama yayımlayan İşten Atılan Rimaks Tekstil A.Ş. İşçileri, "400 Rimaks işçisi işimizden, ekmeğimizden olduğumuz gibi yasal haklarımızda gasp edilmeye çalışılmaktadır" dedi. Kıdem ve ihbar tazminatlarının yasa ve yargı kararlarına uygun olarak hesaplanmadığını belirten işçiler, tazminatlarının ödenmemesinin gerekçesi olarak ise Türk-İş'e bağlı Teksif ile yapılan toplu iş sözleşmesi gösterildiğini kaydetti. Açıklamada, "Bu sözleşme maddelerinin bazıları yasal haklarımızı dahi ortadan kaldıran ihanet sözleşmesidir" dedi.

İşten Atılan Rimaks Tekstil A.Ş. İşçileri, "Yeni imzalanacak sözleşme beklenmeden bizlerin işten çıkarılması da ekmeğimizle, haklarımızla oynanmasına bir başka örnektir. Buna izin vermeyeceğiz" diye belirtti.

Açıklamada, "Rimaks işçileri olarak bizlerin yasal haklarını gasp etmeye çalışanlara izin vermeyeceğiz, mücadelemiz her alanda devam edecektir" denildi.