ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kamu emekçileri ihraçlara karşı eylemlerini sürdürüyor

OHAL kararnamesi ile ihraç edilen KESK üyeleri, İstanbul, Ankara, İzmir, Aydın, Diyarbakır ve Manisa'da oturma eylemleri yaparak "İşimi geri istiyorum" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 18 Mart 2017 Cumartesi, 18:31

HABER MERKEZİ- OHAL kararnamesi ile ihraç edilen KESK üyeleri, İstanbul, Ankara, İzmir, Aydın, Diyarbakır ve Manisa'da oturma eylemleri yaparak "İşimi geri istiyorum" dedi.

İSTANBUL

KESK İstanbul Şubeler Platformu, “İşimizi geri istiyoruz” şiarıyla başlattıkları oturma eylemi bugün Bakırköy ve Kadıköy'de devam etti. Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda yapılan oturma eyleminde kamu emekçilerinin çocukları da katıldı. Eylemde konuşan kamu emekçileri, parasız eğitim ve sağlık istedikleri için ihraç edildiklerini ifade etti. Emekçiler, “Bu ülkede ‘demokrasi’den, ‘emek’ten bahsediyorlar. Biz diyoruz ki, bu ülkede faşizm vardır. İşte sonuçları ortadadır. Bizlerin tek suçu AKP’ye muhalefet etmektir. Karanlığa karşı aydınlık için mücadele etmektir” dedi.

Referandum sürecine de değinen kamu emekçileri, referandumda ‘Hayır’ deme çağrısı yaparken aynı zamanda “Bizi siyasi partilerle karıştırmayın. Bizim önceliğimiz referandum değil! Bizim önceliğimiz onur mücadelesidir” dediler.

Eylem boyunca “Faşizme karşı omuz omuza”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” , “Kahrolsun faşizm, yaşasın mücadelemiz” sloganları atıldı.

ANKARA

KESK Ankara Şubeler Platformu, ihraçlara yönelik her hafta gerçekleştirdiği basın açıklamasını bu hafta da Sakarya Caddesi’nde gerçekleştirdi. Yüzlerce kamu emekçisinin katıldığı eylemde “KHK’li düzene, işsizliğe ve yoksulluğa boyun eğmeyeceğiz. İşimizi geri istiyoruz” pankartı açıldı. Sık sık, “Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek” sloganları atıldı.

Eylemde basın açıklamasını KESK Ankara Şubeler Platformu adına Tüm Bel-Sen Ankara 2 No’lu Şube Eşbaşkanı Devrim Kahraman okudu. Kahraman, “Özellikle DBP’nin yönetiminde olan belediyelerde, önce seçilmiş belediye başkanları ve meclis üyeleri görevden alındı ya da tutuklandı. Yerlerine atanan kayyumların ilk icraatları ise yüzlerce belediye emekçisinin işine son vermek oldu. Bugün itibariyle Tüm Bel-Sen üyesi 506 arkadaşımız ihraç edildi, 372 arkadaşımız açığa alındı, 22 arkadaşımız ise tutukludur" diye konuştu.

Mamak Belediyesi’nden ihraç edilen kamu emekçisi Songül Kantar, 10 Ekim katliamında işyerindeki insanların insancıl olmayan tavırlarında karşı tepki verdiğini, ardından sürekli bir baskıya maruz kaldığını ve son olarak Akit gazetesinin hedef göstermesi ile işten atıldığını ifade ederek yaşadıklarını anlattı.

OHAL kararnamesi ile ihraç edilen akademisyen Merve Fidan da çalıştığı Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi'nde daha önce de ihraçların yaşandığını ama tarihin ihraç edenleri değil, sürgünlerde onur mücadelesi veren hocalarını yazdığını dile getirdi. Fidan, “Bize diz çöktüremeyecekler. Eninde sonunda işlerimize geri döneceğiz ve bizi bu tehdit altında bırakanların yüzlerine tüküreceğiz” diye konuştu.

AYDIN

Aydın’da kamu emekçileri ihraçlara karşı yaptıkları eylemlerinin 28.sinda de gözaltına alındı. Taleplerini duyurmak için kent meydanına gelen Eğitim Sen Aydın Şube Başkanı Kadir Özdemir, Eğitim Sen Aydın Şube Örgütlenme ve Yükseköğretim Sekreteri Savaş İlhan, Eğitim Sen üyesi Nur Mehmet Atlı, Yapı Yol-Sen Aydın İl Temsilcisi Deniz Fidan, Yapı Yol Sen Üyesi Erdoğan Polat ve onlara destek için alanda bulunan Ses Balıkesir Şube Burhaniye İlçe Temsilcisi Nihat Dağ ile Tamarya Dağ polis tarafından işkenceyle gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların götürüldükleri Atatürk Devlet Hastanesindeki işlemlerinin ardından Emniyet Müdürlüğüne götürüldükleri öğrenildi.

Eğitim Sen Aydın Şubesi yazılı bir açıklama yayınlayarak, kamu emekçilerinin gözaltına alınmalarına tepki gösterdi.

MANİSA

KESK Manisa Şubeler Platformu, "İşimi ekmeğimi geri istiyorum" şiarıyla 9. oturma eylemini gerçekleştirdi. Eylemde konuşan Eğitim-Sen Manisa Şube Başkanı Metin Demirel, "İhraç olan üyelerimizle işimize, ekmeğimize geri dönmek istiyoruz ve talep ediyoruz. Artık bu insanların çığlığını duyun diyoruz. İhraç edilen 100 bine yakın kamu emekçisinin içerisinde bir çoğunun yanlışlıklar ve ön yargılar ile ihraç edildiğini bilin. Bu yanlışlıklardan dönülecek ve hepimiz geri döneceğiz, bundan eminiz" dedi.

"Yaşasın iş, ekmek, mücadelemiz" ve "İşimizi geri istiyoruz" sloganları ile sonlanan açıklamanın ardından 1 saatlik oturma eylemi yapıldı.

İZMİR

KESK İzmir üyeleri de eski Sümerbank önünde oturma eylemi yaptı. “Hayır, Gitmiyoruz Her yerdeyiz Mutlaka Kazanacağız” ve “İhraçlarınıza, açığa almalarınıza, Sürgün ve cezalarınıza Teslim olmayacağız” pankartı açan kamu emekçileri, “işimizi geri istiyoruz” ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atıldı. Açıklama yapılma öncesi 10 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirdi.

Eylemde konuşan KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem sözcüsü Necip Vardar, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL ile OHAL içinde OHAL’i yaşadıklarını söyledi. KESK olarak hukukun en temel ilkelerinin ayaklar altına alarak intikam hırsıyla KHK listelerini oluşturanların ve hızlanmasına katkı sunanların peşini bırakmayacaklarını belirten Vardar, “İhraç edilen, açığa alınan tüm üyelerimiz tekrar görevlerine dönene kadar dayanışmayı daha da büyüterek mücadelemizi kesintisiz sürdüreceğiz" dedi.

DİYARBAKIR

Diyarbakır’da ihraç edilen kamu emekçileri SES Şube binasında oturma eylemi yaptı. Diyarbakır Tabipler Odası ve Tüm Bel-Sen üyeleri de eğitim emekçilerinin eylemine destek verdi. Eylemde konuşan Tüm Bel-Sen Şube Başkanı Üzeyir Evrenk, binlerce emekçinin ihraç edildiğini, onlarcasının tutuklandığını hatırlattı. Evrenk, “Biz emekçiler '80 darbesine karşı nasıl mücadele ettiysek, 28 Şubat darbesine ve tüm darbelere karşı mücadelemiz devam edecek” diye konuştu. 21 Mart Newrozu’nun tarihte halklar için zalim Dehaklara karşı, Kawaların mücadelesinin zaferle taçlandırıldığını dile getiren Evrenk, “Anti demokratik uygulamaların hüküm sürdüğü bir ortamda Newrozu kutlamanın bütün topluma heyecan katacağını, bu anlamda herkesin Newroza katılması gerekiyor” diyerek Newroz alanlarında özgürlüğü haykırmanın önemini vurguladı.