ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDK-F: DİTİB'e sandık kurulması hukuksuzluktur

HDK-F, YSK'nın referandumda ibadethanelerin spor ve konferans solanlarına sandık kurulması yönündeki değişikliğin hukuksuz olduğunu belirtti. Belgelerle MİT'e casusluk yaptığı kanıtlanan DİTİB'e sandık kurulmasının Aleviler başta olmak üzere tüm haklara uygulanan bir baskı olduğu kaydedilerek, "Hukuksuzluk ve baskı üzerine kurduğunuz sistem sonsuz değildir" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 18 Mart 2017 Cumartesi, 10:44

PARİS- Halkların Demokratik Kongresi-Fransa (HDK-F), Fransa'nın Lyon ve Strasbourg kentlerinde referandumda ibadethanelerin spor ve konferans salonlarına sandık kurulabileceği yönünde yaptığı yasal değişikliğe ilişkin açıklama yaptı.

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), Lyon ve Strasbourg kentlerinde referandumda oy kullanma yeri olarak AKP'ye yakın olan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'ni (DİTİB) belirlediği belirtilen açıklamada, hızla bir yasa değişikliği yapan YSK'nın, ibadethanelerin spor ve konferans salonlarına sandık kurulabileceği şeklinde düzenleme yaptığı hatırlatıldı. HDK-F, "Bu karar şahsında bir daha ilan ediyoruz; YSK tarafsızlığını, inandırıcılığını yitirmiş AKP iktidarının bir aparatı olmuştur" dedi.

AKP/Saray iktidarının halklara oylatmaya çalıştığı tek adam rejimine "Hayır" diyenlere yönelik baskı, şiddet, hile ve devlet terörünü hatırlatan HDK-F, bu uygulamanın da baskının başka bir biçimi olduğunu belirtti. Açıklamada, "AKP/Erdoğan diktatörlüğünün evrensel hukuk ve her türlü etiği tanımadığı, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) bileşenleri olan BİZ'ler için kralın çıplak olduğu gerçeği kadar yalın bir gerçektir" denildi.

'DİTİB MİT'E HİZMET EDEN BİR SASUS ÖRGÜTTÜR'

DİTİB'in, Avrupa Devletleri tarafından MİT'e hizmet eden bir casus örgüt olduğunun belgelendiği hatırlatılan açıklamada, "DİTİB, Türk İslam Sentezi politikasının bir aracı olmuş, AKP'ye muhalif kesimler hakkında bilgiler toplamış ve bunları Türk Devletine bildirmiştir. DİTİB, politik İslamcı yapıların devlet eliyle örgütlenmesi, ihtiyaç duyduklarında harekete geçirmesinde rol oynamıştır. Tarafsız olduğu büyük bir yalandır. Seçim dönemlerinde AKP propagandası yaptığı gibi DİTİB'e bağlı camilerin önlerinden AKP'ye oy verenler sandığa taşınmıştır" diye kaydedildi.

AKP'nin DİTİB'e oy sandıkları kurarak suçlarına bir yenisini eklediğine dikkat çekilen açıklamada, bunun hukuksuz, keyfi, baskıcı ve anti-demokratik bir dayatma olduğu ifade edildi.
Bunun, AKP'nin tek adam rejimine "Hayır" diyeceklerin iradesine yönelik bir baskı olarak vurgulandığı açıklamada, şunlar ifade edildi: "AKP/Erdoğan diktatörlüğü de çok iyi biliyor ki, ne Kürtler ne Aleviler ne Ermeniler ne de diğer muhalifler, baskı, zulüm, hukuksuzluk karşısında asla biat etmediği gibi iradelerini de teslim etmemiştir. Tek başına referanduma yönelik bu baskı ve hile dahi 'Hayır' demek için bin birinci sebebimizdir. Hukuksuzluk, zulüm ve baskı üzerine kurduğunuz düzen sonsuz değildir. 16 Nisan'da üçüncü cemrenin düşeceği oy sandıkları halklarımız ve inançlarımızın baharı olacaktır."