ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

ETA'nın silahsızlanma için resmi açıklaması bekleniyor

ETA'nın silah bırakma kararına ilişkin iddialar Özerk Bask Ülkesi Başkanı İnigo Urkullu tarafından teyit edildi. ETA'nın silahsızlanmaya dair resmi açıklama yapması bekleniyor.

Etkin Haber Ajansı / 18 Mart 2017 Cumartesi, 16:01

HABER MERKEZİ- Fransa ve İspanya tarafından işgal altında tutulan Bask ülkesinin bağımsızlığı için mücadele eden ETA'nın silah bırakma kararına ilişkin resmi açıklama yapması bekleniyor.

Le Monde gazetesi, ETA'nın 8 Nisan'dan itibaren tek taraflı ve koşulsuz silah bırakacağını iddia eden bir haber yayınlamıştı.

Aralık ayında Fransa'nın güneyinde gözaltına alınarak tutuklanan ETA yöneticilerinden Jean Noël Etcheverry ile yapılan röportaja dayandırılan haber için İspanya Hükümeti temkinli oldukları yönünde açıklama yaptı.

Etcheverry'nin Le Monde'da yer alan açıklaması, Özerk Bask Ülkesi Başkanı İnigo Urkullu ve Bask Milliyetçi Partisi (PNV) sözcüsü Joseba Egibar tarafından da teyit edildi.

ETA'nın silahsızlanma planlarının doğru olduğunu belirten Urkullu ve Egibar'ın görüşmelere ilişkin İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ile temas halinde oldukları açıklandı.

ETA'nın silahsızlanmaya dair resmi açıklama yapması bekleniyor.