ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Ege'de 'uzaklaşamıyoruz' eylemi 13. gününde

İhraç edilen rektör tarafından uzaklaştırıldıklarını kaydeden Ege Üniversitesi öğrencilerinin "uzaklaşamıyoruz" sloganıyla başlattığı eylem sürüyor. 9 öğrenci okula geri dönerken, öğrencilerin tümü için aynı karar çıkana dek eylemin süreceğini belirtildi.

Etkin Haber Ajansı / 17 Mart 2017 Cuma, 11:34

İZMİR- Ege Üniversitesi'nde cemaat soruşturması kapsamında ihraç edilen rektör Mustafa Cüneyt Hoşcoşkun tarafından okuldan uzaklaştırılan öğrencilerin "uzaklaşamıyoruz" eylemi bugün 13. gününde.

Bornova Küçükpark Meydanı'nda eylemlerine devam eden öğrenciler, kararı tanımayacaklarını dile getirdi.

"Uzaklaştırsanız da en fazla Küçükpark'a gideriz ne de olsa biz Egeliyiz", "Okulumu geri istiyorum" ve "Ege üniversitesi bizi neden uzaklaştırdı?" yazılı dövizler açan öğrenciler, eylemlerine ilişkin ETHA'ya konuştu.

'UZAKLAŞTIRMA KARARI VEREN REKTÖR İHRAÇ EDİLDİ'

Felsefe öğrencisi Çayan Akbıyık, iki yıl önce okulda yaşanan faşist saldırı esnasında ülkücü Fırat Çakıroğlu'nun ölmesinin ardından, kampüsün bir hapishaneye dönüştürüldüğünü söyledi. Turnike gibi uygulamalarla fiili OHAL uygulaması başlatıldığını kaydeden Akbıyık, "8 Mart etkinliklerinde balon asmak, pandomim izlemek, basın açıklaması yapmak. Her biri 'suç' unsuru sayılıp soruşturmalar açılmaya başlandı" diye hatırlattı.

Akbıyık, AKP-Cemaat gerilimi döneminde açılan soruşturmaların bir süre bekletildiğini, daha sonra ise rektör Hoşcoşkun'un iktidara yaranmak için kendilerini okuldan uzaklaştırdığını dile getirdi. Rektörün de darbe soruşturması kapsamında ihraç edildiğini dile getiren Akbıyık, haklarındaki uzaklaştırma kararını ülke genelindeki OHAL'nin Ege Üniversitesi'ne yansıması olarak yorumladı.

39 kişinin uzaklaştırıldıklarını hatırlatan Akbıyık, "Mahkemeye başvurup yürütmeyi durdurma kararı çıkarmak, ailemizin yanına dönmek, oturup bir yerde sızlanmakla geçmeyeceğini biliyorduk. Bu yüzden direniş başlattık. Bütün arkadaşlarımız okuluna geri dönene kadar devam edeceğiz" diye konuştu.

Akbıyık dayanışma çağrısı yaptığı eylemlerinin taleplerini ise şu şekilde açıkladı: "Öncelikli talebimiz okula geri dönmek. Bunun yanında uygulanan baskı ve zulme son verilmesi. Ege Üniversitesi özelinde turnikelerin kaldırılması. OHAL'in sona ermesi. Aynı zamanda bütün üniversitelerdeki uzaklaştırmaların bir an önce sona ermesi."

KELEŞ: 'GİTMİYORUZ' DİYEN HOCALARIMIZ YOL AÇTI

Gazetecilik öğrencisi Sultan Eylem Keleş de soruşturma sonrasında iletilen tebligat ile birlikte ikinci dönemde okula devam edemediklerini söyledi. Yaşanan haksızlığa karşı bir şeyler yapmak gerektiğini düşündüklerini belirten Keleş, "Okuldan ihraç edilen hocalarımız 'hayır gitmiyoruz' diyerek aslında bize bir yol açtı" diye konuştu.

Keleş, eylemleri boyunca yürütmenin durdurulmasını istedikleri mahkeme işlemleri tamamlanan 9 öğrencinin okula geri döndüğünü vurguladı. Keleş, "Ama biz bütün arkadaşlarımız için yürütmeler durduruluna kadar burada direnmeye ve mücadele etmeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.