ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Patrik seçimlerinde kayyum zihniyeti

İstanbul Valiliği, Ermeni toplumunun patrik seçimi sürecine müdahale etti. AKP'yle ilişkileri nedeniyle tepki toplayan Patrik Vekili Aram Ateşyan'ın Patrik seçim sürecini işletecek Değabah seçimlerini kaybetmesi sonrasında Valilik, seçim sürecinin başlatılmasının hukuksuz olduğunu açıkladı. Nor Zartonk, Patrik Vekili Aram Ateşyan'ı istifaya çağırdı.

Etkin Haber Ajansı / 16 Mart 2017 Perşembe, 10:45

İSTANBUL - Ermeni toplumunun Patrik seçim sürecini yönetecek kurulun seçimine İstanbul Valiliği müdahale etti. Vali Yardımcısı Aziz Mercan'ın imzasıyla gönderilen yazıda, "seçim sürecinin cemaat içinde ayrışmalara neden olabileceği halihazırda Patrik Vekilinin görevinin başında olduğu" gerekçesiyle hukuksuz bulunduğu ifadeleri yer aldı. Ermeni toplumu, Patrik Vekili Aram Ateşyan'ın Valilikle işbirliği halinde seçim sürecine müdahale etmesine tepki gösterdi.

ERMENİ TOPLUMUNUN İRADESİNE MÜDAHALE

Türkiye Ermeni Patrikhanesi Ruhaniler Genel Kurulu, dün öğle saatlerinde Patriklik seçim sürecini yönetmek amacıyla Değabah (patrik kaymakamı) seçimini yaptı. Almanya Ermenileri Ruhani lideri Paşepiskopos Karekin Bekçiyan'ı Değabah olarak seçti. Seçim tamamlandıktan sonra, seçimi kaybeden ve 9 yıldır seçime gitmeyerek Patrik Vekilliğini sürdüren Aram Ateşyan, Valiliğin müdahalesini içeren yazıyı kamuoyuyla paylaştı.

Valiliğin gönderdiği yazıda "Yazılı görsel basında yer alan haberlerde, 15 Mart 2017 Çarşamba günü değabah (patrik kaymakamı) seçimine gidileceği belirtilerek, Patrik seçim prosedürünün fiilen başlatılmak istendiği anlaşılmaktadır. 16 Şubat 2017 Perşembe günü Patrikhane'de gerçekleştirilen toplantıda meydana gelen olumsuz olaylar da göz önüne alındığında bu sürecin cemaat içinde huzursuzluğa sebebiyet vererek, cemaat içinde ayrışmalara neden olabileceği hali hazırda Patrik Vekilinin görevinin başında olduğu, ayrıca patrik seçimiyle ilgili esasi usul ve teamüllerin cemaatinizce yakinen bilindiği, bu kapsamda seçim sürecinin başlatılmasının hukuken mümkün olmadığı değerlendirilmektedir" ifadeleri yer aldı.

Değabah seçilen Karekin Bekçiyan, İstanbul Valiliğiyle görüşmenin ardından açıklama yapılacağını söyledi.

'SEÇİM SÜRECİNİ BAŞLATMA YETKİSİ ERMENİ TOPLUMUNA AİTTİR'

Patrik seçim sürecini başlatmayan Ateşyan'ın tutumu kendisine yönelen devletle işbirliği halinde olduğu eleştirilere örnek oluşturdu.

Avukat ve Müteşebbis Heyet üyesi Sebu Aslangil Agos'a yaptığı açıklamada "Bu yazı baştan aşağı hukuk dışıdır. İdarenin böyle bir yetkisi yok. Yazıda 'Patrik seçimi sürecinin fiilen başlatılmak istendiği' ibaresi var. Patrik seçimi sürecini başlatma yetkisi sadece Ermeni toplumuna aittir. Süreç işletilmeye başladı. Ekim ayında Ruhani Meclis, karar alarak süreci başlatmıştır. Değabah seçimi için karar almıştır ve bu kararın gereği yerine getiriliyor. Eğer idare bir müdahale düşünüyorsa bu karardan sonra müdahale etmeliydi. 'Bu bildiri yerinde değildir' demesi daha mantıklı olurdu. Oysa ki ona ses çıkartmayarak, o prosedürün doğru ve yerinde olduğunu hukuken ve fiilen kabul etmiştir. Bugün yapılan seçim bu kararın bir gereğidir. Bu yazı keyfidir. Yapılan seçim usul ve geleneklere uygundur. Seçim sürecinin başlatılması da gayet hukukidir" dedi.

NOR ZARTONK ATEŞYAN'I İSTİFAYA ÇAĞIRDI

Patrik Vekili Aram Ateşyan'ın ve Valiliğin seçim süreciyle ilgili müdahalesine tepki gösteren Nor Zartonk ise Ermeni toplumuna çağrı yaptı. Patrik Vekili Aram Ateşyan'ın istifa etmeye çağıran Nor Zartonk, seçilen Değabah'ın tanınmasını istedi. Nor Zartonk açıklamasında şunları kaydetti:

"Gerçekleştirilen Patrik Kaymakamı seçiminde ortak irade, bizi bu sürece getiren Aram Ateşyan, işbirlikçileri ve İstanbul Valiliği tarafından sabote edilmeye çalışılmaktadır. Bizler Ateşyan'ın kirli çıkar ilişkilerine 9 senedir tanıklık ediyoruz. Valilikten gönderilen mektup ile Ermeni halkının inanç ve ibadet özgürlüğüne doğrudan devlet tarafından müdahale edilmiştir. Ermeni halkının iradesinin bürokrasi oyunları ile engellenmesini kabul etmiyoruz. Bu nedenle tahtını bir türlü bırakmayıp, halkından bulamadığı desteği binbir ayak oyunuyla kerameti kendinden menkul bir takım kodamandan ve devletten sağlamaya çalışan Aram Ateşyan'ı derhal istifaya çağırıyoruz. Patrik seçimlerine giden bu süreçte seçilen Kaymakamın tanınmasını talep ediyoruz."