ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

BES: Tutuklu üye ve yöneticilerimiz serbest bırakılsın

BES, gözaltına alınan ve tutuklanan üyelerinin derhal serbest bırakılmasını istedi. BES Genel Başkanı Fikret Aslan, milyonda bir görülen Tip 1,5 diyabet hastası ve vücudunda insülin pompası ile yaşamak zorunda olan Ankara 2 No'lu Şube Yöneticisi Civan Yıldırım'ın sağlığının hapishanede kaldığı her an kötüleştiğini belirtti, acilen serbest bırakılmasını istedi.

Etkin Haber Ajansı / 16 Mart 2017 Perşembe, 13:12

ANKARA- KESK/ Büro Emekçileri Sendikası, tutuklu olan üye ve yöneticilerinin serbest bırakılması talebiyle basın toplantısı düzenledi.

Sendika genel merkezinde yapılan basın toplantısında konuşan BES Genel Başkanı Fikret Aslan, AKP/Saray iktidarının sınır tanımaz bir keyfilikle ve hukuksuzlukla ülkeyi uçuruma sürüklediğini belirtti, "15 yıldır atılan adımlarla ortaya çıkarılan tablo Başkanlık Sistemi ile kurumsallaştırılarak kalıcı hale getirilmeye çalışılıyor. Tek adam diktatörlüğünü, faşizmi kalıcı hale getirecek başkanlık sistemi için her şeyi mübah gören AKP ve Saray İktidarı referandumda 'Evet'i çıkarabilmek adına halkı kutuplaştıran manipülasyonlara, muhalefeti yok etmek için saldırılarına her gün yenisini ekliyor."

'HAPİSHANEDE KALDIĞI HER GÜN YILDIRIM'IM SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR'

15 Temmuz darbe girişiminin ardından binlerce emekçi memurun işten çıkarıldığını, çok sayıda kişinin ise tutuklandığını hatırlatan Aslan, ciddi sağlık sorunları olan Ankara 2 No'lu Şube Yönetim Kurulu Üyesi Civan Yıldırım'ın aylardın hapishanede olduğunu hatırlattı. Yıldırım'ın milyonda bir görülen Tip 1,5 diyabet hastası olduğunu ve vücudunda insülin pompası ile yaşamak zorunda olduğunu hatırlatan Aslan, aynı zamanda yüzde 40 böbrek ve kalp yetmezliği olduğunu söyledi. Hapishane koşullarının Yıldırım'ın sağlık durumunu daha da kötüleştirdiğini kaydeden Aslan, Yıldırım'ın serbest bırakılması için savcılığa yapılan itirazlara hala yanıt verilmediğini de söyledi.

'DEVRİM KARACA SERBEST BIRAKILSIN'

13 Mart'ta "Hayır" çalışması sırasında gözaltına alınan Çanakkale Şube Yöneticisi Devrim Karaca'nın günlerdir avukatlarıyla görüştürülmediğini bildiren Aslan, "Sendikamıza ve referandumda 'Hayır' çalışmalarına yönelik gözdağı mahiyetindeki bu hukuksuzluğa bir an önce son verilmelidir. Çanakkale Şube Yönetim Kurulu Üyemiz Devrim Karaca derhal serbest bırakılmalıdır" dedi.

Aslan, Sakarya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Birimi İşyeri Temsilcisi Erdal Aydın'ın da 7 aydır tutuklu olduğunu hatırlattı, 17 Mart'ta ilk duruşmaya çıkarıldığını bildirdi. Aslan, cemaatle bağlantılı olduğu iddiasıyla tutuklanan Aydın'ın, serbest bırakılmasını istedi.

Çeşitli gerekçelerle ihraç edilen, açığa alınan, gözaltına alınan ve tutuklanan üye ve yöneticiler şahsında sendikalarının ve sendikal mücadelelerinin hedef alındığını vurgulayan Aslan, "İhtiyacımız olan barışı, demokrasiyi, özgürlüğü, insanca yaşam ve çalışma koşullarını güvence altına alana kadar mücadelemize devam edeceğiz" diye belirtti.

Basın toplantısında konuşan Nesrin Yıldırım, eşi Civan Yıldırım'ın sağlık sorunlarını ciddi olduğunu belirterek, serbest bırakılmasını istedi.