ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

ETUC OHAL ihraçlarına karşı dayanışma fonu oluşturacak

Malta'da toplanan Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) Yönetim Kurulu, Türkiye'de sendikal hak ihlalleri ve kamu emekçilerine yönelik OHAL ihraçlarını gündemine aldı. KHK'lerle işten atılan kamu emekçileri ve işçiler için dayanışma fonu oluşturulması kararı alındı.

Etkin Haber Ajansı / 16 Mart 2017 Perşembe, 13:52

HABER MERKEZİ- Malta'da toplanan Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) Yönetim Kurulu, Türkiye'de işçilerin yaşadığı sorunlar ve kamu emekçilerine yönelik OHAL ihraçlarını gündemine aldı.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse'nin de katıldığı toplantıda, Türkiye'deki sendikal haklar tartışıldı.

ETUC Genel Sekreteri Luca Visentini toplantıda yaptığı konuşmada, "Türkiye'de binlerce kişinin herhangi bir kanıt olmaksızın ve hukukun üstünlüğü ilkesine aykırı şekilde tutuklandığını yada işten çıkartıldığını" söyledi. Visentini, Avrupalı işçileri Türkiye'deki meslektaşlarına destek olmaya çağırdı.

BEKO: ÜLKEMİZ KHK'LERLE YÖNETİLİYOR

Toplantıda söz alan DİSK Genel Başkanı Beko, Türkiye'nin 12 Eylül günlerini hatırlatan bir süreçten geçtiğini, akademisyenlerden belediye işçilerine kadar binlerce kişinin OHAL kararnameleriyle işten atıldığını söyledi. Beko: "12 Eylül faşist cuntası DİSK'i kapatmıştı, DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk ve arkadaşlarını idamla yargılamıştı. Bugün ise ülkemiz KHK'lerle antidemokratik biçimde yönetilmektedir. Bu zor günlerde uluslararası işçi hareketini yanımızda görmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

KÖSE: KESK OHAL REJİMİNİN HEDEFİNDE

İşten atılan ve tutuklanan kamu emekçileri hakkında bilgi veren KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse de "Süreklileşen OHAL/KHK rejiminin sendikal özgürlüklere, çalışma hakkına ve demokrasiye yönelik saldırıları devam etmektedir. Konfederasyonumuz bu saldırıların hedefindedir" dedi.

OHAL İHRAÇLARIYLA DAYANIŞMA FONU OLUŞTURULACAK

ETUC Yönetim Kurulu, konuyla ilgili tartışmaların ardından OHAL döneminde KHK'lerle işten atılan kamu emekçileri ve işçiler için dayanışma fonu oluşturulması kararı aldı.

ETUC, Mayıs ayında Türkiye'ye bir heyet göndererek sendikalar ve bakanlık temsilcileriyle temaslarda bulunmayı da kararlaştırdı. Ayrıca kadın kotasının yüzde 40'a yükseltilmesi, İngiltere'nin AB üyeliğinden ayrılması ve Avrupa genelinde asgari ücret uygulanması gibi gündemler üzerine de görüşmeler yapıldı.