ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Koalisyondan 'TSK ve peşmergesiz Rakka operasyonu' açıklaması

DAİŞ karşıtı uluslararası koalisyonun sözcüsü Albay John Dorrian, Rakka operasyonunu Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile birlikte yapacaklarını söyledi. Türkiye'nin rolünün görüşülmekte olduğunu belirten Dorrian, MİT-KDP tarafından eğitilen "Rojava Peşmergeleri" isimli çetelerin katılımının ise gündemde olmadığını söyledi.

Etkin Haber Ajansı / 16 Mart 2017 Perşembe, 13:24

WASHİNGTON- ABD öncülüğündeki DAİŞ karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay John Dorrian, ABD Savunma Bakanlığı'nda (Pentagon), Rakka operasyonuna dair basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya Bağdat'tan video konferans yöntemiyle katılan Dorrian, Rakka operasyonunda Kürt güçlerin katılımına ilişkin şöyle konuştu: "Rakka'nın kurtarılmasında Kürtlerin katılıp katılmayacağı konusunda, evet belli bir düzeyde katılmalarını öngörüyoruz. Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ve Suriye Arap Koalisyonu ile birlikte çalışmayı sürdürüyoruz. Rakka operasyonuna katılan güçlerin yüzde 75'i Suriyeli Araplar. Bu da bölgenin demografik yapısının bir yansıması. Ayrıca bunun içinde Kürtler, Hristiyanlar ve başkaları da var."

AKP hükümetinden sık sık dile getirilen Rakka operasyonunun birlikte yapılması talebine ilişkin "Türkler endişeli mi? Kaç asker gönderecekler?" şeklindeki soruya yanıt veren Dorrian, Ankara'yla görüşmelerin sürdüğünü söylemekle yetindi. Dorrian, "Türkiye konusunda aylardır şunu açıkça söyledik ki, Türkiye'nin bir rol oynamasına açığız. Bu rolün ne olacağı ya da bir rol oynayıp oynamayacağı konusunda henüz bir anlaşmaya varmadık" ifadelerini kullandı.

ABD'li Albay Dorrian, Türkiye ile her gün temas halinde olduklarını fakat henüz bir karar verilmediğini vurguladı.

MİT-KDP DESTEKLİ PEŞMERGELER DE OLMAYACAK

Dorrian, bir süredir AKP'ye yakınlığıyla tanınan gazetelerde "Rakka operasyonuna Rojava Peşmergeleri isimli grubun da katılacağı" yönündeki iddialara da açıklık getirdi.

Federal Kürdistan Bölge Yönetimi ve MİT tarafından eğitildikten sonra geçtiğimiz günlerde Şengal saldırısına katılan "Rojava Peşmergeleri" isimli çetelerin operasyona katılmasına ilişkin soruya Dorrian "şu an için gündemde olmadığı" yönünde yanıt verdi. Dorrian "Şu an böyle bir planımız yok. SDG ve Suriye Arap Koalisyonu'yla çalışıyoruz. Eğer IŞİD konusunda herkes aynı sayfada yer alırsa, başkalarıyla da çalışmaya açığız" ifadelerini kullandı.