ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP: Sığınakta kalan kadınlar oy kullanabilecek mi?

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya'ya, sığınakta kalan ve haklarında gizlilik kararı olan kadınların oy kullanması ve can güvenliklerinin sağlanması konusunda her hangi bir tedbir alınıp alınmadığını sordu.

Etkin Haber Ajansı / 15 Mart 2017 Çarşamba, 16:37

ANKARA- HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, sığınaklarda kalan kadınların Anayasa referandumunda oy kullanmasına ilişkin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi.

Referandum sürecinin yaklaşmasıyla sığınakta kalan kadınlar ile haklarında gizlilik kararı devam eden kadınların oy kullanırken yaşadığı sorunların yeniden gündeme geldiğini belirten Kerestecioğlu, Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı'na yapılan başvurularda sığınaklarda kalan kadınların oy kullanamadığını ve haklarında adreslerinin gizlenmesine yönelik tedbir kararları bulunan kadınların ise şiddet uygulayanın bulunduğu ilçede seçmen kaydı olduğu için oy kullanmaya gidemediklerini kaydetti.

Kerestecioğlu, bazı kadınların adreslerini başka ilçeye almış olmasına ve gizlilik kararı olmasına rağmen, kadınların kimlik bilgilerine sahip herhangi birinin YSK'nın seçmen sorgulama sayfasından bilgilere ulaştığına dikkat çekti. Kerestecioğlu, bunun özellikle küçük kentlerde şiddet uygulayan kişinin kadına ulaşması tehlikesini doğurduğunu vurguladı.

Kerestecioğlu, Bakan Kaya'nın şu soruları yanıtlamasını istedi:

-30 Mart 2014 Türkiye Yerel Seçimi, 7 Haziran 2015 Türkiye Genel Seçimi ve 1 Kasım 2015 Türkiye Genel Seçimi esnasında 'konukevleri' olarak bilinen sığınaklarda kaç kadın kalmıştır? Kaçı oy kullanabilmiştir?

-5490 sayılı Kanunun 50/5 bendi gereği ŞÖNİM yetkilileri kurumlarında kalan kadınlar için Nüfus Müdürlüğü'ne adres beyanı yapabilir mi?

-Yüksek Seçim Kurulu'nun internet sitesine girilen kimlik bilgileriyle, kişinin kayıtlı olduğu adres öğrenilebilmektedir. Sığınakta kalan ve gizlilik kararı olan kadınların Yüksek Seçim Kurulu'nun internet sitesindeki seçmen sorgusuna TC kimlik bilgileri ile özellikle şiddet uygulayanların kolayca ulaşılabilmesinin önüne geçmek için herhangi bir çalışma var mıdır?

-2017 Nisan ayında yapılacak referandum için sığınakta kalan kadınların oy kullanmasını sağlayacak bir düzenleme veya çalışma yapıldı mı?

-Sığınaklarda kalan veya gizlilik kararı olup sığınakta kalmayan kadınların 2017 yılı Nisan ayında yapılacak olan Anayasa Değişikliği Referandumuna katılabilecekler midir? Katılabilecekler ise bunun için nasıl bir yöntem izlenecek midir? Katılamayacaklar ise nedenleri nelerdir?"