ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'ÖSYM sorumluluğu öğrencilere yüklenemez'

YGS'ye ilişkin açıklama yapan Eğitim-Sen İstanbul Şubeleri, yüzlerce öğrencinin keyfi şekilde mağdur edildiğini kaydetti. Okullarda işlenen konularla sınavda sorulan sorular arasında paralellik olmadığının altını çizen eğitim emekçileri, ÖSYM'nin sorumluluğu öğrencilere ve ailelere yüklemesinin de kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Etkin Haber Ajansı / 15 Mart 2017 Çarşamba, 17:17

İSTANBUL- Eğitim-Sen İstanbul Şubeleri, Pazar günü yapılan YGS ile ilgili açıklama yaptı. Eğitim emekçileri yüzlerce öğrencinin, keyfi bir şekilde mağdur edilmesine tepki gösterdi.

Eğitim-Sen 3 No'lu Şube'de yapılan açıklamada konuşan Şube Başkanı Ayfer Koçak, özellikle son iki yıldır halklara yönelik ilan edilen Saray savaşında yaşanan eğitim ihlallerine dikkat çekti. Öğrencilerin aylarca okula gidemediği hatırlatan Koçak, "15 Temmuz sonrası ilan edilen OHAL uygulamaları ve KHK'larla görevlerinden alınıp ihraç edilen, açığa alınan, sürgün edilen eğitimciler ve onların öğrencilerinin eğitim hakları gasp edildi" dedi.

Başbakan Yıldırım'ın açıkça ifade ettiği eğitimi özelleştirme çabaları neticesinde devlet okullarının içini boşaltmaya yönelik çalışmaların sürdüğüne dikkat çeken Koçak, "Yıl ortasında öğretmenlerinin ihraç edilmesi, kullanmak zorunda bırakıldıkları kitapların içerik problemleri ve kitapların, yapılan sınavlarla paralel olmama sorunları, öğrencileri özellikle sınavlara girecekleri dönemlerde çok ciddi paralar ödeyerek özel okullara gitmeye yönlendirmektedir" şeklinde konuştu.

Pazar günü yapılan YGS'nin tüm bu sorunlarla birlikte çok daha farklı sorunları da beraberinde getirdiğine işaret eden Koçak, "Müfredat uyumsuzluğuyla ilgili örneğin matematikte problemler konusu lise müfredatında sadece 9. sınıfta var ve MEB kitaplarında 2'şer 3'er soruyla geçiştirilmiş bir konudur. Sınavda ise 11 soru ile müfredatın çok ilerisinde bir sınama gerçekleştirildi. Yine Türk dili edebiyatı ve dil anlatım derslerinin içeriği sınavla paralellik göstermemekte, özellikle 11 ve 12.sınıflarda işlenilen dil anlatım konularının sınavda yerinin olmaması öğrencileri boşa zaman geçirdiği duygusuna itmekte ve okuldan soğutmaktadır" dedi.

Sınavın başlamasından 15 dakika sonrasına kadar olan girebilme hakkının kaldırılmasıyla yüzlerce öğrencinin mağdur edilmesine tepki gösteren Koçak, şöyle devam etti: "Değişikliğe gerekçe olarak sundukları kopya ve usulsüzlük meselesi ise anlaşılır değildir çünkü; şimdiye kadar gerçekleşen kopya çekimi ve usulsüzlüklerin öğrenci merkezli değil ÖSYM içindeki usulsüzlüklerden kaynaklı olduğu sızmanın, ÖSYM içerisinden gerçekleştirildiği devlet nezdinde mahkemelerce ortaya konulmuştur. ÖSYM'nin kendi sorumluğu ve eksikliğini öğrencilere ve ailelerine yüklemesi kabul edilemez."