ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

KESK üyelerinin direnişi sürüyor

OHAL KHK'lerle ihraçlara karşı başlattığı direnişi sürdüren KESK üyeleri, Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda bir araya geldi. Emekçi memurlar, "Hayır" bildirisi dağıttı, imza standı açtı dayanışmanın büyütülmesi için çağrı yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 15 Mart 2017 Çarşamba, 17:20

İSTANBUL- Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İstanbul Şubeler Platformu'nun, OHAL KHK'leri ile üyelerinin ihraç edilmesine karşı başlattığı direnişi sürdürüyor.

"Haksız hukuksuz ihraçlara hayır, işimizi geri istiyoruz" yazılı pankartla Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda buluşan KESK üyeleri, "Dönüşümüz muhteşem olacak", "FETÖ'cülerin hazırladıkları listelerle işten atıldım", "AKP'li olmadığım için işten atıldım", "Düşünmeyi öğretmek suç değildir", "Öğretmen yalvarmaz, boyun eğmez, el açmaz, ders verir" dövizleri taşındı.

Referanduma ilişkin "Hayır" bildirileri dağıtan emekçiler, imza standı açtı. Muhammet Sevinç Tekin yaptığı açıklamada, "Burada oturan bizlerin öncelikli derdi, işlerimize geri dönmektir. Bizim davamız ekmek davasıdır, aş davasıdır, gelecek davasıdır" dedi. Ekmek, emek, onur mücadelesi verdiklerinin altını çizen Tekin, işten atılmalarının haksız ve hukuksuz olduğunu vurguladı, bu hukuksuzluğun derhal giderilmesini istedi.

"Bizler sol görüşe sahip, aydınlık yüzlü memurlarız" diyen Tekin, AKP/Saray iktidarının tek adam diktatörlüğüne gidecek yolda kendisine karşı çıkabilecek herkesin darbeci olduğunu iddia ettiğini kaydetti. Tekin, "Biz KESK olarak demokratik, laik cumhuriyeti savunduk. Bundan dolayı bizi hedef tahtasına oturdular. Eğitim de ise laik, parasız, anadilde eğitim savunduğumuz için işimizden olduk" diye konuştu. Barış ve eşitlik istediklerini kaydeden Tekin, mağduriyetleri giderilene kadar direnişe devam edeceklerini vurguladı.

Her Pazartesi ve Çarşamba günleri 13:00-18:00, her Cumartesi de 14:00-16:00 saatleri arasında Bakırköy Özgürlük Meydanı ve Kadıköy Boğa Heykeli önünde eş zamanlı eylemlerini sürdüreceklerini söyleyen Tekin, dayanışma çağrısı yaptı.

Açıklama, "Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek", "Direne direne kazanacağız", "Karanlığa teslim olmayacağız", "KHK'ler gidecek biz kalacağız" sloganlarıyla sona erdi.