ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

BTS: Adana'daki iş cinayetinin nedeni özelleştirmedir

Adana'da 3 demiryolu işçisinin yaşamını yitirmesine ilişkin açıklama yapan BTS, demiryollarında meydana gelen kazaların temel nedeninin yeniden yapılanma adı altında sürdürülen özelleştirme çalışmaları olduğunu belirtti.

Etkin Haber Ajansı / 15 Mart 2017 Çarşamba, 09:04

ANKARA- Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Merkez Yürütme Kurulu, Adana'nın Hacıkırı İstasyonunda katener hattı için çalışma yapan Emreray firmasına ait iş otosunun manevra yaparken kontrolünü kaybederek devrilmesi sonucu 2'si firma çalışanı 1'i BTS üyesi 3 demiryolu çalışanın hayatını kaybetmesine ilişkin açıklama yaptı.

Demiryollarında meydana gelen kazaların temel nedeninin yeniden yapılanma adı altında sürdürülen özelleştirme çalışmaları olduğunu belirten BTS, "Demiryolculuk tecrübe ile edinilen bir meslektir. Hiçbir tecrübesi ve deneyimi olmayan, demiryolu araç ve trafiğine yabancı olan taşeron işçilerin çalıştırılması bu cinayetlere adeta davetiye çıkarmaktadır" dedi.

Demiryolu trafiğinin bir bütün olarak tek merkezden yürütülmesi gerektiğini vurgulayan BTS, "Hal böyle iken yeniden yapılanma çalışmaları adı altında trafiğin unsurları ayrıştırılmış, birbirinden bağımsız ve habersiz iş yapar hale getirilmiştir" diye kaydetti.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığını uyaran BTS, şöyle dedi: "Bu özelleştirme çalışmalarından, trafiğin unsurlarını ayrıştırma çalışmalarından bir an önce vazgeçin.

Demiryolu ulaşımının temeli kar hırsı değil, trafik emniyeti ve çalışanların güvenliği üzerine bir an önce tekrar kurulmalıdır.

Eğer bu yapılmazsa, demiryolu ulaşımının kamusal niteliği gözardı edilerek her şeyin kar/zarar hesabıyla açıklanmaya çalışılması bu kazaların sürmesinde ve daha tehlikeli bir hale gelmesinde baş neden olacaktır."