ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Ölü bebek nedeniyle kadın öğrencilerin listesi istendi

Sivas'ta bulunan bebek cesediyle ilgili soruşturma yapan polis, Cumhuriyet Üniversitesi'nden "hamile olma ihtimali olan öğrencilerin" isimlerini istedi. İsim listeleri hazırladığı belirtilen fakültelerin hangi kriterleri kullandığı bilinmiyor.

Etkin Haber Ajansı / 14 Mart 2017 Salı, 11:30

SİVAS- Sivas Emniyet Müdürlüğü, 22 Şubat'ta bir mahallede çöp konteynerinde bulunan bebek cesedi ile ilgili soruşturma kapsamında, Cumhuriyet Üniversitesi'nden "cesedin bulunduğu tarihten önce hamile olma ihtimali görülen öğrencilerin" isimlerini istedi.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Kemal Göktaş'ın haberine göre Emniyet'in savcılık oluruyla gönderdiği yazıda ayrıca, cesedin bulunduğu hafta devamsızlık yapan ve bahar döneminde önce kayıt yaptırmayan ve daha sonra dilekçe vererek kayıt yaptıran kadın öğrencilerin de isim listesi istendi.

Soruşturma kapsamında Sivas Emniyet Müdürlüğü'nden Sivas Cumhuriyet Başsavcılığına 8 Mart 2017'de Asayiş Şube Müdürü İzzet Türk imzasıyla gönderilen yazıda şöyle denildi:

"Buluntu bebek cesedi olayı ile ilgili olarak Cumhuriyet Üniversitesi'nin tüm bölümlerinde öğrenim görmekte olan kız öğrencilerden 2016-2017 güz döneminde kayıt yaptırarak okula devam etmekte olan ancak bahar döneminde kayıt yaptırmayan ve daha sonra dilekçe vererek kayıt yaptıran öğrencilerin listesi ile 20 Şubat 2017 Pazartesi günü ile 24 Şubat 2017 Cuma dahil olmak üzere derslerine devamsızlık yapan kız öğrencilerin tam listesinin isim, soy isim, kimlik numarası ve bölüm bilgileri ile varsa 22 Şubat 2017 tarihi öncesinde hamile olma ihtimali görülen öğrencilere ait bilgilerin incelenmek üzere Cumhuriyet Üniversitesi Rektörlüğü'nden istenmesini arz ederim" denildi.

Cumhuriyet Savcısı Sümeyra Doğru tarafından olur verilen yazı, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörlüğü'ne ve oradan da tüm fakültelere gönderildi. Fakültelerin Emniyet'in belirlediği kriterlere göre listeleri hazırladığı belirtildi.