ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Kayyumlar neden kadınlara hizmet veren kurumları kapatıyor?'

Doğubeyazıt Belediyesi'ne atanan kayyumun da ilk olarak kadınlara hizmet veren kurumları kapattığını belirten HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Taşdemir, Başbakan Binali Yıldırım'a, "Belediyede kadınlara yönelik hizmet veren bu kurumların kapatılmasının Belediyeye kayyum atanma gerekçesiyle ilgisi nedir?" diye sordu.

Etkin Haber Ajansı / 14 Mart 2017 Salı, 11:59

ANKARA- HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Taşdemir, Ağrı'nın Doğubeyazıt Belediyesi'ne atanan kayyumun kadınlara yönelik hizmet veren kurumları kapatmasına ilişkin soru önergesi verdi.

Taşdemir, kayyumun Ayşenur Zarakolu Tıp Merkezi, Sema Yüce Dayanışma Merkezi, çamaşır evi ve çocuk kreşini kapattığını belirtti.

Kadınların gündelik iş yükünü azaltmaya yönelik hizmetlerin toplu sunumunun, Türkiye gibi kadınların kamusal alana katılımının zor olduğu ülkeler açısından büyük önem taşıdığını vurgulayan Taşdemir, bir araya gelmenin kadınların sosyal ve psikolojik olarak güçlenmesinde önemli bir rol oyladığına işaret etti.

Taşdemir, Başbakan Binali Yıldırım'ın şu soruları yanıtlamasını istedi:

-Belediyede kadınlara yönelik hizmet veren bu kurumların kapatılmasının Belediyeye kayyum atanma gerekçesiyle ilgisi nedir?

-OECD verilerine göre Türkiye doğurganlık oranının en yüksek olduğu ülkedir. TÜİK rakamlarına göre Türkiye'de çocuk nüfusu 22 milyon 870 bin 68'dir. MEB istatistikleri ise bu yaklaşık 23 milyon çocuk için sadece 27.793 çocuk bakım merkezi bulunduğunu ortaya koymaktadır. Türkiye için çocuk doğurma oranının en yüksek olduğu üçüncü il olan Ağrı'da zaten az sayıda olan çocuk bakım merkezlerinin kayyum eliyle kapanması nedeniyle daha da derinleşecek bu sorun için herhangi bir önlem alınmış mıdır?

-Kadınların sosyalleşebilmesi, görece rahat bir biçimde sokağa çıkabilmesi için meşruiyet zemini yaratan bu türden kurumlar kadınlar arası ilişkiler, dayanışma, birlik olma gibi sosyal değerlerin sürdürülmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Kadınların sosyal hayata katılımı, dayanışma duygularını geliştirilmesine yönelik alternatif hizmetler düşünülmüş müdür?

-Çamaşırhanenin kapatılmasından doğan boşluğun hanelere çamaşır makinesi tedarik edilerek mi doldurulması planlanmaktadır?"