ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP Kadın Meclisi: 8 Mart ruhuyla biz kazanacağız

HDP Kadın Meclisi, dünyada ve Türkiye'de dinmeyen bir kadın isyanının olduğunu belirterek, "Biz kadınlar 8 Mart ruhuyla, Newroz'un coşkusuyla baharı selamlayacağız ve 16 Nisan'da mutlaka kazanacağız" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 14 Mart 2017 Salı, 12:16

HABER MERKEZİ- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, 11 Mart Cumartesi günü yaptığı toplantının sonuçlarını açıkladı.

'YÜKSEKDAĞ'IN VEKİLLİĞİNİN VE ÜYELİĞİNİN DÜŞÜRÜLMESİ HÜKÜMSÜZDÜR'

Dünya'da ve Türkiye'de 8 Mart etkinliklerinin değerlendirildiği ve "Hayır kadınlar kazanacak" başlıklı referandum kampanyasının planlandığı toplantıda, Eş Genel Başkan Figen Yüksekdağ'ın vekilliğinin ardından parti üyeliğinin düşürülmesi de ele alındı. Yayınlanan sonuç bildirgesinde, "Figen Yüksekdağ, partimizin eş genel başkanıdır, siyasi iktidarın eş genel başkanımızın vekilliğinin ve parti üyeliğinin düşürülmesine yönelik uygulaması hükümsüzdür. Ne kadınları siyasetten uzaklaştırabilecekler ne de kadın siyasetini engelleyebilecekler" denildi.

HDP'nin, kadınların birer siyasi özne olarak siyasete katılımını önceleyen politikasının, kadın özgürlük hareketinin kazanımı olduğu vurgulanan bildirgede, "Siyasette eşit temsil ve eşbaşkanlık sistemi, Meclis'te oluşturulan parlamento kadın grubu ile merkezi ve yerel düzeyde oluşturulan kadın meclisleri; kadınların kendi sözlerini söyleyebilmelerini, kadın politikalarını hayata geçirmelerini mümkün kılmakta ve yaşamın her alanında eşitlikçi ve kadın özgürlükçü çizgiyi hayata geçirmektedir" diye kaydedildi.

TUTUKLAMALARLA KADINLARI SİYASETTEN UZAKLAŞTIRAMACAKSINIZ

Figen Yüksekdağ başta olmak üzere kadın vekillerin, parti yönetici ve üyelerinin, belediye eşbaşkanlarının tutuklanmasıyla kadınların siyasetten uzaklaştırılamayacağı vurgulanan bildirgede, iktidarın kadınların büyüyen isyanından korktuğuna işaret edildi.

'21. YÜZYILA KADINLARIN ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ DAMGA VURDU'

Kadınların uluslararası mücadele ve dayanışma günü 8 Mart'ta sokakları ve meydanları kadınların terk etmediğine dikkat çekilen bildiride, "21. yüzyıla dünyada otoriter, milliyetçi ve cinsiyetçi merkezi iktidarlara karşı kadınların demokrasi, eşitlik ve özgürlük mücadelesi damga vurmaktadır. ABD'de Donald Trump'ın cinsiyetçi, milliyetçi söylemlerine, Polonya'da kürtaj yasasına, İzlanda'da eşit işe eşit ücret talebiyle emek sömürüsüne ve Türkiye'de tecavüz yasasına karşı kadınlar, milyonlarla sokaklarda olmuş ve iktidarlara geri adım attırmıştır" denildi.

'NEWROZ'UN COŞKUSUYLA BAHARI KARŞILAYACAĞIZ, MUTLAKA KAZANACAĞIZ'

Rojava kadın devriminin, bu mücadeleye büyük ilham verdiğini ifade eden HDP Kadın Meclisi, çoğulcu, cinsiyet eşitlikçi, ekolojik, emekten yana bir yaşamın mümkün olduğuna işaret etti. Sonuç bildirgesinde şunlar kaydedildi: "Tek vaadi ölüm, yıkım, yoksulluk, toplumu kutuplaştırma olan bu sistemin karşısında yaşamı, yaşatmayı, bir arada yeni bir yaşamı kurmayı, esas alan bir alternatifin olduğu biliyoruz. Çaresiz değiliz, değiştirecek, aydınlık gelecek inşa edecek güç kadınlardadır. Biz kadınlar 8 Mart ruhuyla, Newroz'un coşkusuyla baharı selamlayacağız ve 16 Nisan'da mutlaka kazanacağız."