ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Rojava halkı Şengal için yürüdü

Rojava'dan Şengal'e giden Ezidilere yönelik KDP saldırısı Rojava kentlerinde protesto edildi. Yüzlerce kişi sokaklara çıktı "İhanete ölüm" sloganlarıyla Barzani yönetiminin tutumunu lanetledi, Şengal halkını yalnız bırakmayacaklarını dile getirdi.

Etkin Haber Ajansı / 14 Mart 2017 Salı, 20:27

HABER MERKEZİ- Rojava'dan Şengal'in Xanesor bölgesine giden halka yönelik KDP güçlerinin saldırısı Rojava kentlerinde protesto edildi.

Bir kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin yaralandığı saldırıya karşı Rojava'nın Cizire ve Efrin kantonlarında yüzlerce kişi sokaklara çıktı.

Cizire kantonunda Qamışlo, Tirbêspiyê ve Dirbêsiyê kentlerinde protesto eylemleri düzenlendi.

Qamişlo'da Kanat Swes Mahallesi'nde bir araya gelen kitle Anteriye Halk Evi'ne kadar yürüyüş gerçekleştirdi. "KDP ve AKP çetelerinin Xenesor'da halka saldırısını lanetliyoruz" yazılı pankartın açıldığı eylemde sık sık "İhanete ölüm", "Biji berxwedana Şengal", "Xenesor halkı yalnız değildir" sloganları atıldı. Yürüyüşe Cizire Kantonu Özerk Yönetimi, PYD, SYPG, Kongre Star, JAS ve YCR üyelerinin yanı sır YPG, YPJ, MLKP ve MLKP/KKÖ'lüler de katıldı.

Anteriye Halkevi önünde açıklama yapan Qamişlo Meclisi Eşbaşkanı Feyrûşah Remedan, KDP güçlerinin Şengal'e yönelik saldırılarının kardeş kavgası değil, bir ihanet saldırısı olduğunu söyledi. Remedan, "Bu saldırı Ezidi ve Kürt halkına yönelik saldırıdır, biz bu ihaneti kabul etmeyeceğiz" diye konuştu.

2014'te DAİŞ'in Şengal'e yönelik saldırısında KDP peşmergelerinin halkını savunmasız bırakarak kaçtığını hatırlatan Remedan, "DAİŞ çetelerini Şengal'den nasıl kovduysak Ezidi halkımızla birlikte KDP çetelerine ve onun destekçisi AKP'ye karşı da mücadele edeceğiz. Topraklarımızı savunacağız" dedi. Remedan, Xanesor sınırında halka saldırıların KDP ve AKP'nin beslediği çeteler olduğunu dile getirdi, "Bu saldırıyı gerçekleştirenler Başika kamplarında eğitim alan ihanetçilerdir. Bu ihanetçi çizgi karşısında Kürt ve Ezidi halklarının onuru ve direnişi kazanacak" dedi.

Kongre Star Temsilcisi Şaxan Xalil de Şengal halkının yalnız olmadığını dile getirdi, "Barzani, KDP ve işbirlikçileri AKP'nin saldırılarına karşı topraklarımızı ve Ezidi halkını savunacağız" diye belirtti.

Rojava Gençlik Birliği adına yapılan konuşmada da KDP'nin ihanetçi çizgisine karşı her alanda mücadele edileceği vurgulandı.

EFRİN HALKI XANESOR İÇİN YÜRÜDÜ

Efrin kantonuna bağlı Cindirês'te de yüzlerce kişi, KDP çetelerinin Xanesor'da sivillere yönelik saldırısını protesto etti.

Rojava Gençlik Birliği'nin (YCR) çağrısıyla yapılan yürüyüş için Halkevi önünde toplanan kitle "Kahrolsun ihanet" ve "Bijî berxwedana Şengalê" sloganları attı.