ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Direnişçi KESK'liler: Nuriye ve Semih'in yanındayız

OHAL kararnameleriyle ihraç edilen KESK üyeleri oturma eylemlerine bugün de devam etti. KESK üyeleri, Ankara'da gözaltında bulunan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın yanında olduklarını vurguladı.

Etkin Haber Ajansı / 13 Mart 2017 Pazartesi, 15:33

İSTANBUL- AKP/Saray iktidarının OHAL kararnameleriyle görevlerinden ihraç ettiği KESK üyesi kamu emekçileri, Baķırköy Özgürlük Meydanı'nda oturma eylemlerini sürdürüyor.

Tüm Bel-Sen üyelerinin dayanışma ziyaretinde bulunduğu kamu emekçileri, Ankara'da "İşimi geri istiyorum" sloganıyla eylem yaptıkları için gözaltına alınan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile ilgili açıklama yaptı.

İhraç edilen KESK üyesi Nursel Tanrıverdi yaptığı konuşmada, Gülmen ve Özakça'nın muhalif oldukları için ihraç edildiklerini belirtti. Nuriye Gülmen'in 9 Kasım'da başlattığı eylemi kapsamında defalarca gözaltına alındığını hatırlatan Tanrıverdi, geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan Gülmen ve Özakça ile birlikte Acı Karadağ ve Veli Saçılık'ın da direnişlerini sürdürdüğünü hatırlattı. Tanrıverdi, "Nuriye ve Semih, 120 gün boyunca oturma eylemi yaptılar, sonuç alamadılar. İşe dönme talepleri 'görülmüyordu'. Böylece yine yüzyıllardır uygulanan bir direniş biçimi olan açlık grevini tercih ettiler. Süresiz açlık grevine 11 Mart'ta Berkin'in ölüm yıldönümünde başlayacaklarını ilan etmek üzere mecliste milletvekili Şenal Sarıhan'a basın toplantısı yaptılar. Basın toplantısı sonrası Acun, Nuriye ve Semih işkenceyle gözaltına alındı" dedi.

'BİZLER İŞİNDEN AŞINDAN EDİLMİŞ ONURLU İNSANLARIZ

Karadağ'ın sağlık sorunları dolayısıyla avukatların yoğun çabası sonucu serbest bırakıldığını dile getiren Tanrıverdi, Gülmen ve Özakça'nın ise hala gözaltında olduğunu anımsattı. Kendilerinin ihraç edilmelerine karşı direnişte olduklarını dile getiren Tanrıverdi, "Bizler işinden, aşından, onurundan olmuş muhalif insanlarız. Nuriye ve Semih de öyle. Bugün polisin kurduğu komplolarla gözaltındalar. ‘Yasadışı bir örgüte üye oldukları' iddia ediliyor. 120 gündür üye değildiler de 121. gün, yani açlık grevi yapacaklarını söylediklerinde mi oldular? Üyesi oldukları tek örgüt KESK'tir. KESK 220 bin üyesi olan bir örgüttür. Nuriye ve Semih nezdindeki tüm muhalif kamu emekçileri hedef alınmıştır" şeklinde konuştu.

Taleplerinin halkın talebi olduğuna dikkat çeken Tanrıverdi, sözlerine şu şekilde devam etti: "Taleplerimiz 20 milyon işsizin, 50 milyon açın talebidir. AKP'nin teslim almak istediği 80 milyon halktır. Faşizme teslim olmayacağız. AKP iktidarını uyarıyoruz taleplerimiz karşılanmazsa eylemlerimiz artarak devam edecek. 'Soluğumuz ensenizde' mesajınızı aldık. Siz de bizim yüzümüzü her yerde göreceksiniz. İstanbul'un meydanlarında, haber yaptırmadığınız televizyon kanallarının önünde, listeleri hazırlayan ilçe, il milli eğitimlerin önünde, bunları onaylayan valilik önünde. Her yerde karşınıza çıkacağız."

KESK üyeleri eylemlerine devam ediyor.