ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Direnen KESK üyelerinden ihraç edilenlere çağrı: Gelin birlikte direnelim

KESK İstanbul Şubeler Platformu, OHAL kararnamelerine karşı oturma eylemlerini sürdürdü. Yılmadan mücadele edeceklerini söyleyen KESK üyeleri, ihraç edilen diğer konfederasyon üyelerine çağrı yaptı: Gelin birlikte direnelim.

Etkin Haber Ajansı / 13 Mart 2017 Pazartesi, 19:04

İSTANBUL- KESK İstanbul Şubeler Platformu, OHAL kararnamesiyle yaşanan ihraçlara karşı başlattığı oturma eylemini sürdürüyor.

Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda bir araya gelen KESK üyeleri oturma eylemlerine devam etti. Ardından ihraç edilen Yalçın Düzgün basın açıklaması yaptı. KHK ile binlerce kamu emekçisinin ihraç edildiğini hatırlatan Düzgün, "OHAL'le beraber ömrü darbelerle mücadele ile geçmiş bir anlayıştan gelen sendikamıza, darbe dönemlerini mumla aratacak bir saldırı furyası başlatılmıştır. Kamuda FETÖ adı altında yürütülen operasyonlarda çoğunluğu Memur-Sen üyesi olmak üzere Memur-Sen ve Kamu-Sen'den yaklaşık 40.000 üye ihraç edilmiştir. Bir anda başka gerekçelerle sendikamız da iktidarın hedefi haline gelmiştir. Örgütlü olduğumuz KESK'ten de 3500'e yakın üyemiz ihraç edilmiştir" dedi.

'ÜYELERİMİZ GERİ DÖNENE KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ

İktidarının asıl hedefinin emekçilerin talepleri olduğuna dikkat çeken Düzgün, KESK'in bu saldırıları püskürtecek güce sahip olduğunu vurguladı. "Ücrette adalet, insanca bir yaşam, güvenceli iş ve güvenli bir gelecek istediğimiz için, eşitliği, adaleti, demokrasiyi ve laikliği savunduğumuz için iktidarın hedefindeyiz" diyen Düzgün, mücadelelerini yılmadan sürdüreceklerinin altını çizdi.

Üyelerinin tamamı görevlerine iade edilene kadar mücadele edeceklerini ifade eden Düzgün, "Memur-Sen ve Kamu-Sen üyelerine açık çağrımızdır, Sizleri aramayan, sormayan, sorunlarınıza sahip çıkmayan sendikalarınızdan hesap sormalısınız. Bizler sokaklarda ihraçlara, açığa almalara karşı mücadele ederken üyelerini sendikalarının kapısından içeri almayanlar, iktidarın uyguladığı hukuksuzluğa destek vermektedirler"şeklinde konuştu.

Mağdur olan tüm kamu emekçilerini direnişlerine davet eden Düzgün, sözlerine şu şekilde devam etti: "Her hafta Pazartesi, Çarşamba günleri saat 13-18 arası ve Cumartesi günü 14:00-16:00 saatleri arasında Bakırköy Özgürlük Meydanı ve Kadıköy Boğa Heykeli önlerinde eş zamanlı, KESK şubeler platformu olarak yaptığımız oturma eylemlerine omuz vermeye çağırıyoruz.

Bir an önce OHAL uygulamasına son verilmeli, yayınlanan KHK'ler ile birlikte geri çekilmelidir. Açığa alınan ve görevine son verilen yönetici, temsilci ve üyelerimiz derhal görevlerine başlatılmalı, siyasal iktidar, bu kara lekeyi bir an önce temizlemelidir."