ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Malatya'da kadınlar: Gün daha fazla mücadele günüdür

HDP ve DBP Malatya Kadın Meclisleri, 8 Mart dolayısıyla halk toplantısı düzenlendi.

Etkin Haber Ajansı / 12 Mart 2017 Pazar, 17:21

MALATYA- Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Kadın Meclisleri, 8 Mart dolayısıyla halk toplantısı düzenlendi.

HDP il binasında düzenlenen toplantıya HDP Grup Başkan Vekili Filiz Kerestecioğlu katıldı. Toplantıda konuşan Kerestecioğlu, kadınların baskıya, sömürülmeye karşı mücadele ettiğini ifade etti.

16 Nisan'da yapılacak referanduma ilişkin konuşan Kerestecioğlu, referandumun sadece Türkiye'yi değil dünyanın dengesini de değiştireceğini söyledi. Kerestecioğlu, "Kadınların tarihi sadece ezilme tarihi değil, aynı zamanda bir mücadele tarihi, hatta artık daha fazla bir mücadele tarihi" diye konuştu.

AKP'lilerin kendilerini bazı ülkelerin kabul etmemelerini faşistlikle nitelendirmesine değinen Kerestecioğlu, 7 Haziran seçimlerinde sonra AKP'nin de bu faşizan tutumu sergilediğini belirtti.

"Hollanda bizi almıyor, Almanya bizi almıyor. Onlar faşist" diyen AKP'lilerin Cizre'de bodrumlarda insanların katledilmesini engellemek için giden HDP'li Bakan'ı hatırlaması gerektiğini söyleyen Kerestecioğlu, "Peki neredeydi demokrasi o zaman Türkiye'de demokrasiyi hak etmiyor muyuz biz. Bizler Milyonlarca insanın oyu ile seçilmiş milletvekilleri değil miyiz" diye konuştu.

HDP Malatya İl Eş Başkanı Özcan Ağdaş, "Kadına yönelik baskıya, şiddete, gericiliğe, cinsel, sınıfsal, ulusal sömürüye hep birlikte karşı çıkmak gerekir" dedi.

Erkek devletin özgürlük için, barış için mücadele eden kadınları hedef aldığını söyleyen Ağdaş, "Kadına yönelik baskıya, şiddete, gericiliğe, cinsel, sınıfsal, ulusal sömürüye hep birlikte karşı çıkmalıyız" diye kaydetti.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın milletvekilliğinin düşürülmesi ve parti üyeliğinin silinmesinin kadınların kazanımının gaspedilmesi anlamına geldiğini ifade eden Ağdaş, "Figen Yüksekdağ seçilmiş on binlerin oyunu almış mücadeleci yiğit bir devrimcidir ve bizim Eş Genel Başkanımızdır" diye konuştu.

Mücadeleden asla vazgeçmeyeceklerini vurgulayan Ağdaş, ev ev dolaşarak 'Hayır'ı örgütleyeceklerini vurguladı.

DBP Malatya İl Eş Başkanı Nermin Tuncel ise "Kadına karşı şiddet, katliam, taciz ve tecavüzün en çok kapitalist modernitede yaşanması tesadüf değildir. Tecavüz bir kültüre, sisteme ve siyasete dönüştürülerek toplumsal yaşamın ekonomik sosyal siyasal ideolojik tüm alanlarında meşrulaştırılmıştır" dedi.

Tuncel, "Kadının özgürleşmesi olmadan toplumun özgürleşmeyeceğine olan inancımızla örgütleniyor ve toplumsal barışın inşasında mücadelemizi yükseltiyoruz" diye konuştu.