ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İstanbul'dan Diyarbakır'a: Özgürce yaşamak için 'hayır' diyoruz

SKM ve ÖGK'lılar, kadınların yaşam hakkı için 14. kez bir araya geldi. Kadınlar, kadın katillerini koruyan, kadın cinayetlerini politikaları ile teşvik eden AKP/Saray iktidarına karşı referandumda "Hayır" diyeceklerini belirtti.

Etkin Haber Ajansı / 11 Mart 2017 Cumartesi, 20:04

HABER MERKEZİ- Sosyalist Kadın Meclisleri ve Özgür Genç Kadınlar, her ayın 11'nde gerçekleştirdikleri "Yaşamak istiyoruz" eylemini bu ay da İstanbul ve Diyarbakır'da gerçekleştirdi.

İSTANBUL

İstanbul'daki eylem Kadıköy Kalkedon Meydanı'nda yapıldı. "Yaşamak istiyoruz" pankartının açıldığı eylemde sık sık, "Umut kadında gelecek 'Hayır'da", "Yaşasın kadın dayanışması" sloganları atıldı, eyleme BEKSAV Kadın Meclisi de katıldı.

Eylemde BEKSAV'lı kadın sanatçılar, sokak tiyatrosu yaptı.

Basın metnini okuyan Gülçin Aykul, 14 aydır Kalkedon Meydanı'nda kadınların sesine ses katmak için buluştuklarını belirtti, "Sokakları, meydanları, geceleri terk etmeden rengarenk yaptığımız bu mart ayında da açıklanan kadına yönelik şiddet istatistikleri değiştirmemiz gereken bir dünya olduğunu gösteriyor" dedi.

Ocak 29 kadının erkekler tarafından katledildiğini, 6 kadının tecavüze uğradığını, 27 kız çocuğuna cinsel istismarda bulunulduğunu ve 23 kadına şiddet uygulandığını aktaran Aykul, Erdoğan'ın, Kadem'de gerçekleşen bir etkinlikte "Kadına yönelik şiddet 3-5 psikopatın işi" dediğini hatırlattı, "15 yıllık iktidarlarında her geçen gün giderek artan şiddet, taciz, tecavüz istatistikleri ortada. Erkek yargı-devlet mekanizmaları eliyle kadına yönelik şiddet beslenmektedir" dedi.

Birleşerek tacize, tecavüze, cinayetlere, istismara karşı sözlerini söylemeye devam edeceklerini belirten Aymuy, yaşamak için "Hayır" diyeceklerini vurguladı.


DİYARBAKIR

Diyarbakır'da SKM ve ÖGK'lılar, ESP il binasında basın açıklaması yaptı. Açıklamayı okuyan Evin Zelal, 11 Şubat 2016 tarihinde Özgecan Aslan anısına başlattıkları "Yaşamak istiyoruz" eylemine kadınların sesini çoğaltmak için devam ettiklerini belirtti. 8 Mart etkinliklerine dikkat çeken Zelal, Bursa'dan Ankara'ya 8 Mart etkinliği için giderken geçirdikleri trafik kazasında hayatını kaybeden 7 kadın emekçiyi andı.

Kadın katliamlarının devam ettiğinin altını çizen Evin Zelal, "Erdoğan, Kadem'de gerçekleşen bir etkinlikte 'Kadına yönelik şiddet 3-5 psikopatın işi' demişti. Ama 15 yıllık iktidarlarında her geçen gün giderek artan şiddet, taciz, tecavüz istatistikleri ortada. Erkek yargı-devlet mekanizmaları eliyle kadına yönelik şiddet beslenmektedir" diye konuştu.

"Kadın isyanı ve dayanışması büyüdükçe kazanımlarımızda büyümektedir" diyen Zelal, şunları söyledi: "Bursa'da geçtiğimiz yıl annesine sürekli şiddet uygulayan üvey babasını özsavunma kullanarak öldüren genç kadın "meşru müdafaa" kararıyla davadan beraat etti. Bu karar elbette ki birlikte mücadele etmiş, Nevin'in, Çilem'in sesi olmak için sokaklarda olan kadınların kazanımıdır."

Referandum sürecine dikkat çeken Zelal, "Birleşerek tacize, tecavüze, cinayetlere, istismara karşı sözümüzü söylemeye devam edeceğiz. 8 Mart günü 30'u aşkın ülkede söylediğimiz gibi; kadınlar birlikte güçlü. Kazandığımız haklarımızın, emeğimizin, hayatlarımızın elimizden alınmasına 'Hayır' diyoruz. Tekliğe, yokluğa, nefrete, katliama, ötekileştirilmeye 'hayır' diyoruz. Özgürce Yaşamak istiyoruz, geleceksizliğe 'Hayır' diyoruz" şeklinde konuştu.

Açıklama sloganlar ile son buldu.

SAMSUN

Samsun'da SKM'liler, Ömürevleri İskelesi'nde buluştu. Katledilen kadınların fotoğraflarını uçan balonlara asan kadınlar, balonları gökyüzüne bıraktı. SKM'liler, iskelede bulunan kadınların da katılımıyla dilek fenerlerini katledilen kadınlar anısına uçurdu.

İZMİR

SKM üyeleri "Yaşamak istiyoruz" şiarıyla Alsancak Kıbrıs Şehitleri caddesinde yapıldı. SKM üyeleri bu ayki eylemi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü yaratan kadınlara ve Bursa'dan Ankara'ya 8 Mart etkinliğine giderken geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitiren kadınlara atfetti.

Eylem, Yenikapı'nın kadın oyuncularının oynadığı tiyatro oyunu ile başladı. Ardından basın açıklamasını Gözde Sivaslıoğlu okudu, Figen Yüksekdağ şahsında kadınların iradesinin teslim alınmaya çalışıldığını ifade eden Sivaslıoğlu, "Buradan bu metine kulak veren tüm kadınları emeğimize, bize saldıran bu akla karşı kimliklerimize, cinsimize sahip çıkalım" çağrısı yapıldı.