ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Gezici Filmmor Kadın Film Festivali başladı

15. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Film Festivali Fransız Kültür Merkezi'nde başladı. Filmmor üyesi Melek Özmen, festivalde kadınların öykülerini anlattıklarını belirtti.

Etkin Haber Ajansı / 11 Mart 2017 Cumartesi, 13:26

İSTANBUL- 15. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Film Festivali Fransız Kültür Merkezi'nde "Su" filminin gösterimi ile başladı.

Festivalle ilgili ETHA'ya konuşan Filmmor üyesi Melek Özmen, kadınların 121 yıldır sinema yaptığını belirtti, yıllardır kadınların mağduriyet hikayelerinin anlatıldığını fakat; kendilerinin artık kadınların kazanımlarını anlatmak istediklerini kaydetti. Kadınların yıllardır sinemadan dışlandığını vurgulayan Özmen, sinemanın ekonomik ve politik gücü fark edildiğinde kadınların tamamen sinemadan yok sayılmaya çalışıldığını ifade etti.

Böyle bir dönemde festival yapmanın önemine dikkat çeken Özmen, "Birçok kadın derneği kapatılmışken, kadınların sesini duyuran ajanslar, basın-yayın kuruluşları kapatılmışken, kadın belediye eş başkanları gözaltına alınıp tutuklanmışken inadına bu festivali yapmamız gerektiğini düşündük" diye konuştu.

İstanbul, Bodrum, İzmir, Giresun, Bursa, Adana ve Mersin'de festivalin film gösterimini yapacaklarını hatırlatan Özmen, "Bölgede kayyumlar nedeniyle bu yıl gösterim yapamayacağız. Batı'da yapmak yapmak zorunda kaldık. Batı'da bile belediyeler artık kadınlara salon vermek istemiyor. Ama biz vermeseler bile kısıtlı imkanlarla mahallelerde kadınlarla buluşacaktık. Bir şeyi istedikten sonra kadınların yapamayacağı şey yok. Biz hepimizin öyküsünü anlatıyoruz. O yüzden tüm kadınları yan yana olmaya, birlikte öykülerimizi dinlemeye çağırıyoruz" dedi.