ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Taşdemir: Kadınlar iradesini tek adamın izniyle belirlemeyecek

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Taşdemir, Yargıtay'ın Yüksekdağ kararını değerlendirdi: “Biz kadınlar olarak tek adamların izniyle ya da belirlediği sınırlar içinde kendi irademizi belirlemeyeceğiz. Yüksekdağ bizim vekilimizdir, irademizdir, bu partinin eş genel başkanıdır. Bu talimatların kadınlar nezdinde bir karşılığı yoktur. Bu karar yok hükmündedir.”

Etkin Haber Ajansı / 10 Mart 2017 Cuma, 13:41

ANKARA- HDP Kadın Meclisi Sözcüsü ve Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, Figen Yüksekdağ'ın HDP Eş Genel Başkanlığı ve parti üyeliğinin Yargıtay tarafından düşürülmesine ilişkin parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Yüksekdağ'ın parti üyeliğinin kirli bir ittifak sonucu düşürüldüğünü söyleyen Taşdemir, "Bizler açısından bu kararın bir hükmü yoktur" dedi. Yargının bağımsız olmadığını ve muhalifleri bastırmak, yok etmek için araçsallaştırıldığını kaydeden Taşdemir, Yargıtay kararının siyasi olduğunu belirtti.

HDP'nin Yüksekdağ şahsında hedef haline getirilmesinin nedeninin HDP fikriyatı olduğunu ifade eden Taşdemir, 90 yıllık Cumhuriyet tarihinde ötekileştirilen, kimliksizleştirilen halkların, kadınların HDP fikriyatında bir araya geldiğini ve asimilasyoncu siyasetin maskesinin düşürüldüğünü söyledi. Taşdemir, ekledi: "HDP siyasetinden duyulan korku bunadır."

'İRADEMİZİ TEK ADAMIN İZNİYLE BELİRLEMEDİK'

HDP'nin tasfiye edilmeye çalışıldığını kaydeden Taşdemir, yanı sıra Yüksekdağ kararının kadın mücadelesine verilen bir mesaj olduğunu ifade etti. Taşdemir, şöyle devam etti: “Biz kadınlar olarak tek adamların izniyle ya da belirlediği sınırlar içinde kendi irademizi belirlemeyeceğiz. Yüksekdağ bizim vekilimizdir, irademizdir, bu partinin eş genel başkanıdır. Bu talimatların kadınlar nezdinde bir karşılığı yoktur. Bu karar yok hükmündedir.”

'HÜKÜMET TÜKENMİŞLİK SENDROMU YAŞIYOR'

AKP iktidarının tükenmişlik sendromu yaşadığını, bu nedenle bu kadar saldırganlaştığını belirten Taşdemir, “Hükümet kadınlara, Kürtlere, farklılıklara saldırarak bu tükenmişliğin içinden çıkabileceğini düşünüyor. Ama yanılıyor. Halklar, kadınlar direnerek bu tasfiye konseptini boşa çıkaracaktır” dedi.

Taşdemir, Yargıtay kararının 8 Mart'tan hemen sonra geldiğine de dikkat çekerek, bunun karşısında kadınların mesajının “Yüksekdağ şahsında kadın iradesini sahiplenecek, bu mücadeleyi yükselteceğiz” olduğunu ifade etti.

'8 MART'TA YILMAYACAĞIMIZIN MESAJINI VERDİK'

Kadınların bu hafta 8 Mart coşkusunu yaşadığını söyleyen Taşdemir, OHAL zulmüne ve korku konseptine rağmen 8 Mart'ın alanlarda kutlandığını kaydetti. Taşdemir, kadınların tek renge karşı rengarenk, tek sesliliğe karşı her yerde farklı dillerde bir arada olduğunu söyledi. Taşdemir, “Biz kadınlar 8 Mart alanlarına çıkarken bir kez daha korku konseptine karşı yılmayacağımızın mesajını verdik” diye ekledi. Taşdemir, 8 Mart eylemlerine yönelik saldırıları da kınadı.

21 Mart'ın da kadınların öncülüğünde kutlanacağını söyleyen Taşdemir, Şengal'de KDP saldırılarını da kınadı.