ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Filmmor Kadın Filmleri Festivali Betül Celep'in direnişiyle açıldı

15. Filmmor Kadın Filmleri Festivali, OHAL kararnamesi ile ihraç edilen ve 46 gündür Kalkedon Meydanı'nda olan Betül Celep'in direnişiyle açıldı.

Etkin Haber Ajansı / 09 Mart 2017 Perşembe, 22:15

İSTANBUL- Filmmor Kadın Kooperatifi tarafından bu yıl 15.si düzenlenen Filmmor Kadın Filmleri Festivali'nin açılışı OHAL kararnamesi ile İstanbul Kalkınma Ajansı'ndaki işine son verilen Betül Celep'in 46 gündür direnişini sürdürdüğü Khalkedon Meydanı'nda gerçekleşti.

Festivalde ilk olarak kısa bir konuşma yapan Melek Özman, "Filmmor gezici bir kadın filmleri festivali aynı zamanda dünyada kadınlar 121 yıldır sinema yapıyor. Kadınlar sinema yapabilmek içinde bu alanda varolmak içinde uzun yıllardır mücadele ediyor. Bu ayrımcı sektörde kadınların görünürlüğünü biraz daha arttırmak için varız" dedi. Kürdistan kentlerindeki belediyelere kayyumlar atanması nedeniyle bu yılki gösterimleri batı illerinde gerçekleştirmek zorunda kaldıklarını belirten Özman, "Biz yine oralarda festivalimizi yapacağız. Bugün burada Betül ile dayanışıyoruz. Festivali onun yanında açmak istedik bize verdiği umut için ona teşekkür ederiz" diye konuştu.

Ardından söz alan Betül Celep ise kadın dayanışmasına her zaman güvendiğinin altını çizdi. Celep, "Kadınlarla işçilerle ezilenlerle ve delilerle ben oldum. Bu hafta artık 46. günüme geldim, işsiz kalmış olabilirim evde oturup ağlamaktansa sokağa çıkmayı tercih ettim. Filmmor'un olması beni ayrıca mutlu etti bu direniş alanını da güçlendiren bir şey. Ben onlar için umut olabilirim onlarda benim için güç demek" ifadelerini kullandı.

Festivalde daha sonra İran sinemasından Baran M.Reihani'nin Tablo / the Painting isimli filmi gösterildi.

Açılış, Sarya Müzik Topluluğu'nun ezgileriyle ve kadınların halaylarıyla devam etti.