ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Bilgi Üniversitesi'ndeki faşist saldırı protesto edildi

Bilgi Üniversitesi Santralistanbul Kampüsü'nde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliği için açılan standa, dışarıdan gelen faşist bir grup tarafından saldırılmasının ardından bugün öğrenciler üniversite bahçesinde eylem yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 09 Mart 2017 Perşembe, 15:41

İSTANBUL- Bilgi Üniversitesi Santralistanbul Kampüsü'nde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliği için açılan standa, dışarıdan gelen faşist bir grup tarafından saldırılmasının ardından bugün öğrenciler üniversite bahçesinde eylem yaptı.

Saldırıda üniversite yönetiminin sorumlu olduğunu söyleyen öğrenciler, rektörlük binasına yürüdü. "Yaşasın kadın dayanışması", "Erkek adalet değil, gerçek adalet", "Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz" sloganlarını atan öğrenciler, rektörlük önünde basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını İletişim Fakültesi öğrencisi Rabia Demiroğlu okudu. Demiroğlu, "Faşist bir erkek grubu tarafından saldırıya uğradık. Tekbir getirerek ellerinde bıçaklarla bize saldıran erkek grubuna karşı öz savunma yaptık. Dün yaşanan olayın ayak seslerini 2 yıldır duyuyoruz. Üniversite yönetimi bu durumdan haberdar olmasına rağmen bu tehditlere göz yummuştur" diye konuştu.

Öğrencilere destek veren üniversitede görevli Yrd. Doç. Dr. Yonca Demir, "Rektörlük makamını, haklarında daha önce de şikayette bulunulmuş saldırganlarla ilgili hiçbir işlem yapmadı. Bu vahim olayın gerçekleşmesine olanak sağlayan cezasızlık ikliminin oluşmasında idarnecilerin payı var. Saldırıya uğrayan öğrencilerimizin korunmasında ihmali veya kusurlu olan güvenlik amirlerinin saptanması için kapsamlı ve etkin bir soruşturma açılmasını istiyoruz. Bilgi Üniversitesi akademisyenleri olarak bu vahim olayı en sert şekilde kınıyoruz" diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından, rektörlük binası önünde bekleyen öğrenciler, İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ege Yazgan'ın, öğrencilerin sorunlarını dinlemek için bina önüne gelmesini istedi. Kalabalığın yanına gelen Prof. Dr. Ege Yazgan'a öğrenciler daha önce de üniversitede benzer olaylar yaşandığını ve bu olaylarla ilgili üniversite yönetiminin işlem yapıp yapmadığını sordu. Prof. Dr. Yazgan ise, söz konusu olaylar hakkında bilgisi olmadığını söyledi.

Öğrenciler, daha sonra dün yaşanan olayın neden önlenmediği sordu. Yazgan, "1 Mart itibariyle biz güvenlik önlemlerini almış bulunmaktayız. Biz güvenlik önlemlerini aldık" diyerek kalabalığın içinden ayrıldı. Bu sırada, öğrenciler Yazgan'ı yuhalayarak tepki gösterdi. Ardından öğrenciler dağıldı.