ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Akademi boyun eğmez'

Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Noémi Levy-Aksu'nun sözleşmesinin YÖK tarafından iptal edilmesini protesto eden Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, "Akademi boyun eğmez" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 09 Mart 2017 Perşembe, 15:36

İSTANBUL- Boğaziçi Üniversitesi Öğrencileri, YÖK'ün öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Noémi Levy-Aksu'nun çalışma iznini iptal etmesini protesto etti. Güney Meydanı'na yürüyen öğrenciler, ihraçları protesto etti, "Akademi boyun eğmez".

Öğrenciler adına açıklama yapan Sevde Öztürk, akademiye yönelik uzun bir süredir cadı avının sürdürüldüğü hatırlatarak, "Bugün bitmek bilmeyen savaşların karşısında barıştan, yaşamdan, insanlık onurundan ve adil bir düzenden yana olan hocalarımız teker teker aramızdan alınmaya çalışılıyor" dedi.

'CADI AVINDA SIRA BOĞAZİÇİ'NDE'

Şimdiye kadar başta Ankara Üniversitesi, Marmara, YTÜ, İstanbul Üniversitesi olmak üzere yüzlerce akademisyenin işine son verildiğini, barış isteyen akademisyenlerin tutuklandığı hatırlatan Öztürk, cadı avında sıranın Boğaziçi'ne geldiğini söyledi. Daha önce barış bildirisine imza atan öğretim görevlisi Murat Sevinç'in KHK ile ihraç edildiğini belirten Öztürk, şimdi de Barış için Akademisyenler'den Noemi Levy- Aksu ve Abbas Vali'nin sözleşmelerinin YÖK tarafından iptal edildiğini anımsattı.

Aralık 2016'da sözleşmeleri uzatılan öğretim görevlilerinin, üniversitenin iradesi yok sayılarak YÖK tarafından sözleşmelerinin iptal etmesinin kabul edilemez olduğunu vurgulayan Öztürk, bileşenler olarak, üniversite yönetiminden açıklama beklediklerini söyledi.

Öztürk, şunları belirtti: "Akademik özgürlüğün ayaklar altına alındığı, barıştan söz etmenin suç olduğu şu günlerde biz de üniversite bileşenleri olarak bir kez daha ilan ediyoruz: Bizler öğrencileri olmaktan gurur duyduğumuz Noemi Levy- Aksu ve Abbas Vali'nin yanındayız ve akademik miraslarına sahip çıkıyoruz. Bu hukuksuz ihraçlara dur diyoruz! Barışa destek olmak suç değildir. Hocalarımızın yanındayız! KHK'lar gidecek biz kalacağız! Akademi boyun eğmez!"