ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Rojava'da 8 Mart: Şengalli kadınları yalnız bırakmayacağız

Rojava'nın Kobanê ve Cizire kantonlarında 8 Mart için bir araya gelen kadınlar, Şengal direnişini ""Biji berxwedana Şengal" sloganıyla selamladı.

Etkin Haber Ajansı / 08 Mart 2017 Çarşamba, 21:45

HABER MERKEZİ- Rojava'nın Kobanê ve Cizire kantonlarında 8 Mart için bir araya gelen kadınlar, Şengal'deki saldırıya tepki gösterdi, Şengalli kadınları yalnız bırakmayacaklarını duyurdu.

KOBANÊ

Kobanê'de kadınlar, Arin Mirkan Meydanı'nda bir araya geldi. Ulusal kıyafetler giyen kadınlar, "Jin, jiyan, azadi", "Bıji 8 Adare" sloganlarıyla miting alanına yürüdü. Kadın şehitlerin fotoğraflarının taşındığı eylemde, Kongre-Star, Asayiş-Jin, MLKP/KKÖ, HPC-Jin pankartları açıldı. Sosyalist kadınlar, Jinên Azadên Sosyalist (Sosyalist Özgür Kadınlar/JAS) adıyla Rojava'da ilk kez 8 Mart'a katıldı. SYPG-Riya Jiyane (Yaşam Yolu) müzik grubu da kortejde yerini aldı, türkü ve sloganlara ritm tuttu.

Miting, kadın şehitler şahsında dünya devrim şehitleri anısına saygı duruşu ile başladı.

Mitingde ilk konuşmayı yapan Kongre-Star adına Sara Xalil, erkek egemen zihniyetin varlığını sürdürdüğünü belirtti, "Ancak Önder Apo ile toplum içerisinde yaşamı yok sayılan kadınlar anlam kazandı" dedi. Sakine Cansız'ı anan Xalil, "Düşman bir çok kez Heval Sara'nın iradesini kırmaya çalıştı, fakat o Önder Apo'nun felsefesi ve fikirlerine sahipti. Bu nedenle düşman onun iradesini kıramadı. Önder Apo bize özgürlüğümüzü verdi, bu nedenle tüm kadınlar Önder Apo'ya sahip çıkmalıdır" diye konuştu.

Demokratik Suriye Meclisi Eşbaşkanı İlham Ehmed de, Şengal'e yönelik saldırılara tepki gösterdi, "Çeteler derhal Şengal'den çekilmelidir" dedi. Tüm kadınlara işgal planlarına karşı "ayağa kalkma" çağrısı yapah Ehmed, "Nasıl ki Kobanê direnişinde herkes ayağa kalkmışsa Şengal için de ayağa kalkmalıdır. Önder Apo'nun özgürlüğü için mücadeleyi yükseltmek kadınların görevidir" dedi.

Mitingte Kürt halk önderi Abdullah Öcalan'ın 8 Mart mesajının olduğu ses kaydı dinletilirken, KJA, HPC-Jin, PDKS ve SYPG'nin yolladığı mesajlar okundu.

Miting Viyan Peyman Müzik Grubu'nun türküleriyle devam ederken, kadın özgürlük mücadelesini anlatan bir skeç gösterildi. Analardan oluşan folklor grubunun gösterisinin ardından miting halaylarla sona erdi.

CİZİRE

Cizire kantonunda binlerce kadın 8 Mart'ı kutlamak için Dirbêsiyê'nin Kepez köyünde bir araya geldi. 8 Mart kutlamasının yapılacağı sahneye kadın özgürlük mücadelesinde yaşamını yitiren kadınların fotoğrafı ve "İmralı direniş ruhuyla 8 Mart'ı özgürleştirelim" pankartı asıldı. Ulusal kıyafetler giyen kadınlar, "sarı, kırmızı, yeşil" bayraklar ile Öcalan posterleri ile katıldı. Kutlamaların yapıldığı alana MLKP/ KKÖ imzalı "Berçemlerden Sewe'lere kavgamızın gücüyle Kürdistan özgürleşecek" pankartını astı.

Sosyalist Özgür Kadın (JAS) Rojava topraklarında kuruluşunu miting alanında ilan ederken, bildiri dağıttı, "Kadın özgürlüğü ve eşitliği için federasyona sahip çık" pankartı açtı.

Kutlamaya PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah, Demokratik Kuzey Suriye Federasyonu Kurucu Eşbaşkanı Hediye Yusif ile TEV-DEM, Kongre Star, Süryani Birlik Partisi, Sosyalist Özgür Kadın temsilcileri ve YPG, YPJ, MLKP/KKÖ savaşçıları katıldı.

Saygı duruşunun ardından Hanife Hüseyin Kongre Star adına konuştu. Rojava devriminin bir kadın devrimi olduğunun altını çizen Hüseyin, "Bugün kadınlar gerçek yolu gördüler, öğrendiler. Kadınların yolu özgürlük yoludur, kadınların yolu mücadeledir, kadınların yolu devrimdir, devrimci mücadeledir. Bu nedenle kadınların mücadelesi sadece 8 Mart ile sınırlandırılamaz" dedi.

Hüseyin, Türkiye'de erkek egemen tekçi sisteme karşı direnen kadınları selamlarken, kitle aynı anda Kürtçe "Hayır" sloganını atarak, Türkiye halklarına selam gönderdi.

Sosyalist Özgür Kadın adına konuşan Axîn Hüseyin, "Eğer bugün burada 8 Mart'ı kutluyorsak, yıllardır bu devrim topraklarında kadınlarınların verdiği mücadele ve ödediği bedeller sayesindedir" dedi. Şengal'e yönelik saldırıya dikkat çeken Hüseyin, "Şengal'de yaşanalar birakujî değil tamamen kapitalist ve emperyalist sistemin zorladığı ihanet yoludur" dedi.

"Kadınların yeri artık yeri artık mutfaklar veya kapılarının önü değil" diyen Axîn Hüseyin, "Bizim yerimiz bugün olduğu gibi siyaseti bir kadın aklı ve kadın iradesiyle vahşi ve ezen erkek egemen zihniyete karşı mücadele etmektir. Bu amaç için bugün Demokratik Kuzey Suriye Federasyonu'nun kuruluşuna doğru giden bir hattan ilerliyoruz" diye konuştu.

Emekçi kadınlara seslenen Axîn Hüseyin, "Dünya emekçi ve devrimci kadınları, gelin beraber mücadele edelim, hepimiz baş kaldıralım. Bunu hep beraber yapalım ki hepimiz beraber özgürleşelim ve eşitliğin tadına hepimiz varalım. Bunu yapalım ki hepimiz bir kadın aklı ve kadın iradesiyle hem kendi siyasetimizi hem kendi savunmamızı alalım ve bunu sadece 8 Mart için değil 365 günü kazanmak için gerçekleştirelim" dedi.

"Jin jiyan azadi", "Biji berxwedana Şengal", "Biji berxwedana Bakur"," Be serok jiyan nabe" sloganlarının atıldığı kutlama, Kevana Zerin grubunun söylediği şarkılar ve folklor gösterisi ile sona erdi.