ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kürdistan'da 8 Mart: Baharı 'Na'larımızla getireceğiz

Diyarbakır, Dersim, Batman, Kars ve Van'da 8 Mart mitinginde bir araya gelen Kürt kadınları, tüm zulme rağmen AKP/Saray iktidarına boyun eğmeyeceklerini belirtti, "Özgürlüğü ve baharı 'Hayır'larımızla 'Na'larımızla getireceğiz" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 08 Mart 2017 Çarşamba, 20:39

HABER MERKEZİ- Kürt kadınları, OHAL baskısına rağmen 8 Mart için sokaklara çıktı. Alanlarda tutsak kadın milletvekilleri selamlanırken, kadınların baharı getireceği vurgulandı.

DİYARBAKIR

Diyarbakır'da kadınlar 8 Mart mitingi için İstasyon Meydanı'nda bir araya geldi. Miting, "Bi Berxwedana Jinê Wê Azadî Serkeve-Kadın Direnişi ile Özgürlük Kazanacak" sloganıyla düzenlendi.

Ulusal kıyafetlerini giyen kadınlar, "Na. Hayır", "Jin, jiyan, azadi" sloganlarıyla alana yürüdü.

SKM ve ÖGK'lılar, Ofis AZC Plaza önünden İstasyon Meydanı'na yürüdü. Yürüyüşte "Na Ronahîya Jinan e Bijî 8'ê Adarê" pankartı açan kadınlar, sık sık "Jin, jîyan, azadî", "Berfu'dan Seve'ye yürüyoruz zafere", "Arin'den Sibel'e yürüyoruz zafere", "Yaşasın 8 Mart", "Susma haykır, translar vardır" sloganlarını attı.

Alana gelen kadınlar arama giriş noktasında pankart, bayrak ve dövizler bahane edilerek içeri alınmadı. Bunun üzerine SKM ve ÖGK'lı kadınlar durumu protesto etmek için saatlerce arama giriş noktasında eylem yaptı. Sloganlarla, halaylarla eylem gerçekleştiren kadınlar, miting alanına giren kadınlara polisin tavrını teşhir etti. Kadınlar daha sonra alana girdi.

Miting sırasında komünist kadınlar, "Partinin güneşi Komünist Kadın Örgütü", "Kadınlar saflara KKÖ'ye", "Katillerden hesabı KKÖ soracak" sloganlarını attı.

Sarı, kırmızı yeşil renk oyalı tülbentler takan kadınlar da polis tarafından miting alanına alınmak istenmedi. Engelleri tanımayan kadınlar, tülbentleri ile barikatları aşarak miting alanına girdi.

Mitingi takip etmek için gelen gazeteciler, kontrol noktasında, polisler tarafından “Sarı basın kartınız yoksa alınmayacaksınız” denilerek, uzun süre girişte bekletildi. Görüşmelerin ardından basın mensuplarının girişine izin verildi.

Ulusal kıyafetleri ile türküler söyleyen kadınlar, halaya dururken, genç kadınlar ise erbaneler eşliğinde halay çekiyor. Alandan, "Jin jiyan azadi”, “Direne direne kazanacağız”, “Önderliksiz yaşamı başınıza yıkarız” ve “Bijî Serok Apo” sloganları yükseldi.

Polis, sürekli kadınları taciz ediyor. Beyaz tülbentinde yıldız oyası bulunan bir kadını gözaltına almaya çalışan polis, alana girdi. Ancak direnen kadınlar, polisi alandan çıkardı. Kadınlar polise zılgıtlarla tepki gösterdi.

Mitingde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ile tutuklu Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, KJA Dönem Sözcüsü Ayla Akat Ata, HDP milletvekilleri Besime Konca, Gülser Yıldırım, Selma Irmak, Meral Danış Beştaş ve Çağlar Demirel’in ortak 8 Mart mesajları okundu.

Kadınlara referandum tercihinin sorulması üzerine, miting alanından binlerce kişi hep bir ağızdan "Hayır" ve "Na" diye haykırdı.

DTK Eş Başkanı Leyla Güven, kadınların 1 Mart’tan bu yana bölgede ve ülkede alanlarda olduğunu ve mücadele ettiğini söyledi. 16 Nisan'da tekçiliğe "hayır" diyeceklerini belirten Güven, Biz toplumun yarısıyız. Anti demokratik uygulamaları kaldırıp, özgür bir düşünce ile yeni bir sistem kurabiliriz” dedi.

HDP Urfa Milletvekili Dilek Öcalan "Amed'in direnişi Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın hayallerini gerçekleştirecek ve özgürleşmesini sağlayacaktır. Kadınlar bu büyük özgürlük coşkusu ile Newroz’u da karşılayacaktır” diye konuştu.

HDP’nın Êzidî Milletvekili Feleknas Uca, Şengal'e yönelik saldırıya dikkat çekti, "Şengal'de direnen kadınları selamlıyoruz" dedi.

Kürt halkı özgürlüğüne kavuşmadan Ortadoğu’nun sorunlarının çözüme kavuşmayacağının altını çizen Uca, “Özgürlük ve demokrasinin anahtarı Kürt halkıdır. Kürt halkı, özgürlük ve demokrasinin kilit noktasıdır. Kürt sorununun çözümsüzlüğünde ısrar edenler, alanlara baksınlar. Cemile ve Taybet Ana’yı unutmayacağız” diye belirtti.

HDP Milletvekili Sibel Yiğitalp da, kadınları selamlayarak, tutuklu, HDP eş genel başkanları ve milletvekillerine selam gönderdi. Yiğitalp, “Yaşanan bu ölümlerin, katliamların sorumluları bellidir. Tüm yetkileri de bu sorumlunun eline vermek istiyorlar. Buna ‘Evet’ mi diyeceğiz?” diye sordu.

Silopi’de katledilen Kürt kadın siyasetçi Sêvê Demir’in annesi Sakine Demir ve Pakize Nayır’ın annesi Behiye Nayır, kadınları selamladı. Demir ve Nayır’ın annelerinin sahneye çıkmasıyla birlikte miting alanından zılgıtlar yükseldi.

VAN

Van'da yüzlerce kadının katılımıyla Musa Anter Parkı Kavşağı’nda 8 Mart mitingi düzenlendi. Kadınların rengarenk ulusal kıyafetleriyle katıldığı miting alanına genç kadınlar erbane eşliğinde söyledikleri şarkılarla girdi.

Mitinge Sosyalist Kadın Meclisleri üyeleri "'Na' Ronahiya Jinan e Biji 8'e Adare" pankartıyla katıldı.

Kadınların çalınan müzikler eşliğinde halaya durduğu mitingde sırasıyla DBP Eşbaşkan Vekili Gülcihan Şimşek, HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, Ağrı Milletvekili Dirayet Taşdemir, Muş Milletvekili Burcu Çelik, HDP Van Eşbaşkanı Gülistan Orhan, kayyum atamalarıyla görevlerinden uzaklaştırılan belediyelerin kadın eşbaşkanları sahneye çıkarak kadınları selamladı.

"Mona Rozaryê" müzik grubunun şarkılarıyla halayın çekildiği alanda, HDP Eş Genel Başkanı ve Van Milletvekili Figen Yüksekdağ’ın ismi okunduğunda hep bir ağızdan zılgıt çeken kadınlar , "Na Na Na" sloganlarını haykırdı.

8 Mart etkinliği için Bursa’dan Ankara’ya gelirken kaza geçirerek hayatını kaybeden işçilerin anıldığı mitingde, Yüksekdağ, Tuğba Hezer ve DBP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel’in kadınlar için gönderdiği mesajlar zılgıtlar eşliğinde okundu.

HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, “Yemin olsun biz kadınlar tutuklanmakla bitmeyeceğiz. Sizin Figen Yüksekdağ ve tutuklu belediye eşbaşkanları ve seçilmiş arkadaşlarımız için verdiğiniz hiçbir kararı tanımıyoruz. Onları siz seçmediniz, bu halk seçti ancak onlar görevden alır" dedi. HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik de kadınların asla özgürlüklerinden vazgeçmeyeceğini belirtirken, DBP Eşbaşkan Vekili Gülcihan Şimşek, "Bu Anayasayı Kürtler ve Kürt kadınları durduracak" diye konuştu.

Miting, sanatçı Meral Tekçi'nin söylediği şarkılar ile sona erdi.

DERSİM

Dersim'de kadınlar, Seyit Rıza Meydanı'nda toplandı. Halaylarla 8 Mart'ı kutlayan kadınlar, katledilen kadınlar için saygı duruşunda bulundu. Dersim Kadın Platformu adına yapılan konuşmanın ardından HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit ve HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik konuşmalar yaptı. Tutsak kadın milletvekillerini selamlayan Koçyiğit ve Birlik, referandumda "Hayır"ı örgütleyeceklerini, tek adam diktasına teslim olmayacaklarını belirtti. Kadın şöleni halaylarla ve zılgıtlarla sona erdi.

BATMAN

Batman'daki 8 Mart mitingi, 16 Mayıs Şehir Stadyumu'nda düzenlendi. HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel'in 8 Mart mesajının okunduğu mitingde, kadınlar referandumda "Hayır" diyeceklerini duyurdu.

HDP Batman Milletvekili Saadet Becerikli, "Bugün 8 Mart'ı kutluyoruz, yarın öbür gün Newroz gelecek ve bunları kutlamak bizim en demokratik ve doğal haklarımızdır. Ama 16 Nisan ben inanıyorum ki hepimiz için çok önemli. Çünkü 16 Nisan'da Türkiye halklarına tek adam rejimi ve bizim asıl karşı çıktığımız 18 madde dayatılacak. Bu 18 maddede Kürtler, Aleviler ve Çerkesler ve Türkiye'de yaşayan tüm etnik kimlikler yok. Kadınlar hiç yok. Siz kadınların dayanışması ve çalışmasıyla bu 18 maddeye hayır diyeceğiz" diye konuştu.

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya ve HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran da kadın iradesini yok sayan politikalara karşı "Hayır" diyeceklerini belirtti.

Miting Mizgin Tahir’in söylediği şarkılar eşliğinde çekilen halay ve zılgıtlarla son buldu.

SİİRT

Siirt’te 8 Mart kutlaması HDP binasında çok sayıda kadının katılımıyla yapıldı. HDP İl Eşbaşkanı Necibe İnal, “Tüm baskı ve şiddete karşı verecek cevabımız var. Bu cevabı da referandumda sandıklara gidip ‘Hayır’ olarak vereceğiz" diye konuştu. Yerine kayyum atanan Belediye Eşbaşkanı Belkiza Beştaş Epözdemir, "Yıllardır hükümetlerin, AKP hükümetinin kadından nasıl ürktüğünü, eve hapsettiğini iyi biliyoruz ama bunu iyi bilsinler ki biz Botan kadınıyız, hiçbir zaman boyun eğmedik eğmeyeceğiz" dedi.

Etkinlikte Kandıra Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Siirt Milletvekili Besime Konca ile Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Tuncer Bakırhan’ın gönderdiği 8 Mart mesajları okundu.

Kutlama, sanatçı Nurcan Değirmenci'nin şarkıları ve halaylarla sona erdi.

MARDİN

HDP, DBP ve Özgür Kadın Hareketi, 8 Mart nedeniyle kadınlara karanfil dağıttı. Eski Mardin’de bir araya gelen kadınlar, sokaklarda gezerek kadınlara karanfil dağıttı ve 8 Mart'ı kutladı.

KARS

Kars'ta kadınlar, DBP il binasının önünden Faik Bey Caddesi'ne yürüdü. Sokakta karanfil dağıtan kadınlar yeniden DBP binası önüne döndü. DBP MYK Üyesi Semra Demir, kadınlara "Kendimize inanalım, direnelim. Yaşamı değiştireceğiz" dedi.

HDP MYK Üyesi Arife Çelik, kadınların referandumda "Hayır" diyeceğinin altını çizdi, "Erkek egemen anlayışa karşı, kadın özgürlük mücadelesini büyük bir direnişle devam ettireceğiz" diye konuştu. Etkinlik, şarkı ve halaylarla sona erdi.

HAKKARİ

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde 8 Mart nedeniyle panel yapıldı. HDP Bitlis Milletvekilli Mizgin Irgat, tutsak kadın millekvekillerini selamladı, "Yüksekova, Hakkari, Şemdinli, Çukurca iradesine referandumda sahip çıkacak ve tekrar irade tanımayanlara cevap verecek" dedi.

Panelin ardından kadınlar Yüksekova caddelerinde karanfil dağıttı.

Hakkari merkezde de kadınlar 8 Mart vesilesiyle Devlet Hastanesi’nde kadınları ziyaret ederek karanfil dağıttı. Kadınların gününü kutlayan kadınlar, tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve diğer kadın tutsakların selamlarını iletti.

MALATYA

Malatya Demokratik Kadın Platformu, Eğitim-Sen binasında basın toplantısı düzenledi. Platform adına açıklama yapan Sema İzol, Ankara'ya giderken geçirdikleri trafik kazasında hayatını kaybeden 7 kadın işçiyi andı. KHK'lar ile işten çıkartılan kadınların bir gün işlerine geri döneceğine inandıklarını belirten İzol, "Geleceğimizi kendi ellerimizle kurmak için diktatörlük yasasına 'Hayır' diyoruz, 'Hayır'ı örgütlüyoruz" dedi.

ANTEP

Gazikent semtinde TJA, SKM, HDP Kadın Meclisi'nin çağrısıyla bir araya gelen yüzlerce kadın 8 Mart'ı kutladı.

HDP İl Eş Başkanı Güler Erat, New York'tan bugüne kadın iradesinin büyütüldüğünü söyledi. Eş başkanlarının ve vekillerinin tutuklandığını hatırlatan Erat, kirli politikalar sergileyenlere en iyi yanıtın referandumda 'hayır' oyuyla verileceğini söyledi. Etkinlik halaylarla son buldu.