ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kocaeli ve Antalya'da 8 Mart'a saldırı: 75 gözaltı

Kocaeli'de 8 Mart dolayısıyla düzenlenmek istenen yürüyüşe izin verilmedi. Polisin saldırısında 75 kadın gözaltına alındı. Antalya'da da polis kadınlara TOMA'larla saldırdı.

Etkin Haber Ajansı / 08 Mart 2017 Çarşamba, 22:45

KOCAELİ/ANTALYA- Kocaeli ve Antalya'da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü eylemlerine polis saldırdı.

İzmit Belediye İşhanı önünde toplanan kadınlar, polis barikatıyla karşılaştı. Eylemin yasal olmadığını belirten polis, yürüyüşe izin verilmeyeceğini söyledi. Kadınlar "Bir yerine bin hayır" şarkısını söyleyerek ve sloganlarla beklemeye devam etti. Basın açıklaması yapmak isteyen kadınlara polis saldırdı. 75 kadın gözaltına alınırken, duruma tepki gösteren yurttaşlar da darp edildi.

Polis saldırısının ardından durumu kınamak için Eğitim-Sen şubesinde basın açıklaması yapıldı. Açıklamayı okuyan Sibel Yılmaz, "Kadınlara yönelik her saldırı AKP iktidarından bağımsız düşünülemez" dedi. Yılmaz, dün yaşamını yitiren Türk Metal İş üyesi kadın işçileri de andı.

Antalya'da ise 8 Mart'ı kutlamak için Hadrianus Kapısı önünde toplanan kadınlar Attalos Heykeli'ne kadar yürümek istedi. Ancak, polis yürüyüşe izin vermedi. Burada açıklama yapan kadınlar, iç savaş tehdidiyle barış umudunu çalanlara karşı mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.

Kadınlar, "Yalanı tehdide katarak rızaya ve kendine mecbur eden babalar, kocalar, sevgililer patronlar, devlet büyükleri, sizlere kocaman bir 'Hayır' diyoruz. Liselerde üstü kapatılan taciz ve tecavüze, üniversitelerde ayrımcılık ve flört şiddetine, akademisyenin, öğretmenin cinsiyetçi muamelelerine karşı susmayacağız" dedi.

Polis, açıklamanın ardından dağılan kadınlara tazyikli su ile saldırdı.