ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

KESK'li kadınlar: Birlikte başaracağız

Geleceklerine sahip çıkmak için mücadele edeceklerini kaydeden KESK'li kadınlar, 8 Mart'ın resmi tatil olmasını istedi. Tüm kadınları, mücadeleyi büyütmeye ve dayanışmaya çağıran kadınlar, birleşik kadın mücadelesine dikkat çekti. Kadınlar, hükümeti savaş politikalarından vazgeçmesi için uyardı.

Etkin Haber Ajansı / 08 Mart 2017 Çarşamba, 20:18

İSTANBUL- KESK'li kadınlar, 8 Mart'ın resmi tatil olması talebiyle eylem yaptı.

Galatasaray Meydanı'nda bir araye gelen kadınlar, "İşimize, emeğimize, geleceğimize sahip çıkıyoruz", "8 Mart resmi tatil olsun" yazılı pankartlar açtı. Kadınlar, 8 Mart etkinliğine katılmak için yola çıkan ve yaşanan trafik kazasında hayatını kaybeden Türk Metal İş üyesi 7 kadın işçiyi andı.

KESK üyesi Ayfer Koçer, 8 Mart'ın tarihçesini hatırlattı. Kadınların varlığını ve mücadelesini zorba düzenleri için tehdit olarak görenlerin, bu yıl OHAL'in arkasına sığınarak 8 Mart'ı yasaklamak istediğini kaydeden Koçer, "Kadınların isyanını, direnişlerini ve 'hayır'larını sokaklarda haykırmasından korkanların baskı ve tehditleriyle oluşturmak istedikleri karanlığı yine kadınların örgütlü mücadelesi yırtacak" dedi.

Haklılıklarından ve mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceklerini kaydeden Koçer, KESK'li kadınların talebini bir kez daha dile getirdi. OHAL ve KHK rejiminin derhal son bulmasını isteyen Koçer, haksız ve hukuksuz yere işten atılan binlerce emekçinin görevine iade edilmesini istedi. Esnek, güvencesiz, kayıt dışı çalışmaya derhal son verilmesini isteyen Koçer, güvenceli ve insana yakışır çalışma koşullarının biran önce sağlanmasını istedi.

Başkanlık dayatmalarından vazgeçilerek tüm kesimlerin hak ve taleplerinin yer aldığı, her türlü ayrımcılığa son verecek, eşitlikçi, özgürlükçü ve demokratik bir anayasanın toplumsal mutabakatla hazırlanması gerektiğinin altını çizen Koçer, şöyle devam etti: "İçeride ve dışarıda yürütülen savaş politikalarından vazgeçilerek halkların bir arada ve eşit yaşadışı barış koşulları oluşturulmalıdır.

Başta KESK'li kadın arkadaşlarımız olmak üzere, muhalif kimliklerinden dolayı hukuksuzca cezaevinde tutulan tüm kadınlar serbest bırakılmalıdır.

İşyerinde, evde ve sokakta kadına yönelik taciz, tecavüz, şiddet ve mobbingin son bulması için düzenlemeler yapılmalı, kadından yana imza atılan uluslararası sözleşmelerin gereği yerine getirilmelidir.

Eğitim alanı başta olmak üzere, kamusal alandaki tekçi, gerici ve cinsiyetçi uygulamalara son verilmeli, laik, bilimsel anadilde kamusal hizmet sağlanmalıdır. 8 Mart resmi tatil ilan edilmelidir."

Koçer iş güvencesi, yaşam güvencesi ve gelecekleri için tüm kadınları dayanışmayı büyütmeyi çağırdı, "Biz kadınlar birlikte güçlüyüz, birlikte başaracağız" dedi.

Kadınların açıklaması, "Yaşasın kadın dayanışması", "Jin jiyan azadi", "Kadın yaşam özgürlük" sloganları ve zılgıtlarla sona erdi.