ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kadınlar dört bir yanda 'Birlikte güçlüyüz' dedi

Kadınlar, 8 Mart'ın 160. yılında dört bir yanda sokaklara çıktı. Birçok ilde alanlara çıkan kadınlar "Hayır" diyerek yaşamlarını kurduklarını belirtti tek adam diktatörlüğüne de "Hayır" diyeceklerini haykırdı.

Etkin Haber Ajansı / 08 Mart 2017 Çarşamba, 21:37

HABER MERKEZİ- 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nün 160. yılında kadınlar dört bir yanda sokaklarda.

AYDIN

Aydın'ın Didim İlçesi'nde Didim Kadın Platformu kent meydanında bir araya geldi.

Bursa'da yaşanan trafik kazasında yaşamını yitiren 7 kadın işçiler ve 10 Ekim'de Ankara'da yaşamını yitiren Elif Kanlıoğlu şahsında katledilen tüm kadınlar için saygı duruşu yaptı. Eyleme, Elif Kanlıoğlu'nun annesi Öznur Kanlıoğlu da katıldı.

Açıklama yapan Nilgün Duraner, 8 Mart'ın son dönemde ülkede ve dünyada daha fazla anlam kazandığını belirtti. Kadınların varlığına, emeğine ve kazanımlara dönük saldırıların artığına dikkat çeken Duraner, "Bizi kimliksiz, geleceksiz, güvencesiz bırakmak isteyenlere itiraz ediyoruz, 'Hayır'ı örgütlüyoruz" dedi.

Kadın bedeni üzerinden siyaset yapan hükümettin, kadınların iradesi vekilleri tutuklayarak, haklarını gasp ederek kadın iradesini boğmaya çalıştığını söyleyen Duraner, diktatörlük yasasına karşı hayatlarına sahip çıktıklarını belirtti. Duraner, "Kadınların isyanını, direnişlerini ve 'Hayır'larını sokaklarda haykırmasından korkanların baskı ve tehditleriyle oluşturmak istedikleri karanlığı kadınların örgütlü mücadelesi yırtacak" dedi.

Duraner, OHAL ve KHK rejimine son verilmesini, haksız yere atılan emekçilerin işlerine geri alınmasını, güvencesiz çalışmanın ortadan kaldırılmasını, gerici eğitim sistemine son verilmesini ve 8 Mart'ın resmi tatil ilan edilmesini istedi.

İZMİR

KESK İzmir Kadın Meclisi, Karşıyaka İZBAN Durağında basın açıklaması yaptı.

Yapılan açıklamada, "Savaşsız sömürüsüz bir dünya için Hayır. Katliam, göç, yoksulluk ve sistematik şiddete dur demek için Hayır diyoruz. Emeğimiz, kimliğimiz, kentimiz, toprağımız bizimdir demek için hayır diyoruz. KESK'li kadınlar olarak iş güvencemiz, yaşam güvencemiz ve geleceğimiz için tüm kadınları mücadeleyi ve dayanışmayı büyümeye çağırıyoruz. Biz kadınlar birlikte daha güçlüyüz. Birlikte başaracağız" denildi.

SES üyeleri ise Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde etkinlik düzenledi.

Açıklama yapan SES İşyeri Temsilcisi Günseli Temel, esnek, güvencesiz ve kayıt dışı çalışmaya son verilmesini, kadın istihdamının önündeki en büyük engel olan bakım sorumluluğunun devlet ve işveren tarafından paylaşılmasını sağlayan düzenlemeler yapılmasını istedi.

MUĞLA

Milas'ta HDP Kadın Meclisi'nin çağrısı ile kadınlar Milas Akkent kapalı pazar yerinde buluştu. Türküler eşliğinde halaya duran kadınlar, "Jin jiyan azadi", "Na, Ne No" sloganlarını attı.

Konuşma yapan Cizre'de vahşet bodrumlarında katledilen Milas eski İlçe Eş Başkanı Derya Koç'un ablası Necla Koç, "Derya'nın yarıda bıraktığı yolu bundan sonra biz kadınlar devam ettireceğiz. Bugünden sonra kadın çalışmaları daha da öne çıkacaktır. Bundan dolayı halkların özgürlüğü, barış ve tüm dünya kadınlarının hakları için 16 Nisan'da Hayır diyeceğiz" dedi.

HDP Parti Meclis üyesi Bedriye Yorgun, kadınların var olmak için binlerce yıldır mücadele yürüttüğünü söyledi. Yorgun, "Bizlere köleliğin kıyafeti giydirilmek isteniyor ona karşı Hayır diyeceğiz. Köleliği kabul etmeyeceğiz" diye konuştu. Kadınların, özgürlükleri için 16 Nisan'da köleliği sandığa gömeceklerini belirten Yorgun, tüm kadınları "Köleliğe Hayır" demeye çağırdı.

Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde ise Bodrum Kadın Dayanışma Derneği tarafından yürüyüş düzenledi. Yürüyüş sağanak yağmura rağmen coşkuyla yapıldı. Kadınlar, yaptıkları açıklamada, "8 Mart 2017, 40'tan fazla ülkede Uluslararası Kadın Grevi Günü olarak tarihe geçiyor. Hayatı istiyoruz demek için, seçimlerimiz kararlarımız bizimdir demek için greve ses veriyoruz" dedi.

MANİSA

Manisa Kadın Platformu'nun çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, besteledikleri şarkılarla 16 Nisan'da oylanacak yeni anayasaya "hayır" dedi.

15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda bir araya gelen kadınlar, "Tacize, tecavüze hayır, kadınlar birlikte güçlü", "Özgürlüğüm için hayır" yazılı pankartlar taşıdı.

ARTVİN

SKM, Halkevci Kadınlar, HDP Kadın Meclisleri ve CHP'li kadınların çağrısı ile Hopalı kadınlar, ilçe parkında buluşarak kent meydanına yürüdü.

Burada açıklama yapan Sultan Palaşoğlu, 8 Mart'ın kadınların direniş günü olduğunu söyledi. Başkanlık sistemini isteyenlerin kadınları yaşamdan dışlayanlar olduğunu belirten Palaşoğlu, "Hayatımızın tek adama teslim etmeyeceğiz. Kazanılmış haklarımızı, miras hakkımızı, boşanma hakkımızı çalmalarına izin vermeyeceğiz." Tek adam rejimine "Hayır" diyen kadınlar, açıklamanın ardından horona durdu.

Çoruh Üniversitesi'nde ise genç kadınlar, kampüs içerisinde etkinlik yaptı. Taleplerinin yazılı olduğu dövizler taşıyan genç kadınlar, türküler söyledi, halaylar çekti.

SAMSUN

Samsun'da kadınlar yasak kararına rağmen sokağa çıktı. Konak Sineması önünde toplanan kadınlar, yaptıkları konuşmalarda "Baskıya, OHAL'e, erkek-devlet şiddetine ve tek adam diktatörlüğüne Hayır" dedi.

Yenikapı Tiyatrosu'ndan Özlem Öztürk'ün tek kişilik oyunun ardından, kadın mücadelesini anlatan sinevizyonun gösterimi yapıldı. Basın açıklaması yapan kadınlar halay ve horonlarla eylemlerini sonlandırdı.

TRABZON

Trabzon Demokratik Kadın Platformu tarafından düzenlenen yürüyüşe katılan yüzlerce kadın, yürüyüş 'Kadın yaşam özgürlük', 'Kadınlar hayırla özgürleşecek', 'Kadınlar yürüyor mücadele büyüyor' ve 'AKP'den hesabı kadınlar soracak' sloganlarını attı.

ANTAKYA

İskenderun Kadın Platformu Eğitim-Sen binasında basın toplantısı düzenledi. Platform adına açıklama yapan Ayten Kılınç, AKP iktidarının OHAL ve KHK'lerle kadınları hedef aldığını belirtti. Kadınlar, açıklamanın ardından Merkez Postanesi'den tutsak kadınlara 8 Mart dolayısıyla dayanışma kartları gönderdi.

ESKİŞEHİR

Eskişehir Kadın Platformu üyeleri ise Üniversite Caddesi Espark Alışveriş Merkezi önünde toplandı. "Kadınlar haykırıyor, başkanlığa Hayır diyor" pankartını açan kadınlar Porsuk Bulvarı'na kadar yürüdü.

Burada açıklama yapan Sibel Geriş, "Bugün 8 Mart, dünyanın dört bir yanında alanlardayız. Birlikte güçlüyüz, dayanışmayı ve mücadeleyi büyütüyoruz. 158 yıl önce eşit bir yaşam için, hayatımız için, insanca çalışma koşulları için çıktı kadınlar yola. İşçi kadınların grevleriyle başlayan 8 Mart yolculuğu kesintisiz, soluksuz geldi o günden bugüne" dedi.

Açıklamanın ardından, Bursa'da yaşamını yitiren 7 kadın işçiyi için saygı duruşu yapıldı.

BURSA

Bursa Kadın Platformu, "Haklarımız ve hayatlarımız için hayır" şiarı ile 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü alanlara çıkarak kutladı. Bursa Setbaşı Köprüsü'nde bir araya gelen kadınlar, "Dünyanın yarısıyız, birlikte güçlüyüz. Haklarımız ve hayatlarımız için hayır" ve "Kadın işçiler için yastayız" pankartı açtı. Kadınlar, "Yaşasın kadın dayanışması", "Şer şere çi jin e çi merê" dövizlerini taşıyarak Heykel Meydan'ında basın açıklaması yaptı. "Jin jiyan azadî", "Bizler Leyla'yız, Fidan'ız, Sakine'yiz" sloganlarını atan kadınlar, İnegöl'de yaşanan trafik kazasın da hayatını kaybeden kadın işçileri de andı.

BALIKESİR

Edremit 8 Mart Kadın Platformu, Cumhuriyet Meydanı'nda basın açıklaması yaptı. "Kadın Yaşam Özgürlük, Jin Jiyan Azadi" pankartının açıldığı etkinlikte basın açıklamasını Fikriye Yadırgı yaptı. Trafik kazasında yaşamını yitiren 7 kadın işçiyi anarak konuşmasına başlayan Yadırgı, OHAL kararnameleri ile başta kadınlar olmak üzere çok sayıda kişinin ihraç edilmesini kınadı. İhraçlara karşı direnişi yükseltme çağrısı yapan Yadırgı, 8 Mart'ın emek, beden ve kimlik sömürüsüne 'Hayır' demek olduğunu ifade etti. Yadırgı, "8 Mart savaşa ve ırkçılığa karşı 'Hayır' demektir. 8 Mart kapitalizme ve kadın sömürüsüne 'Hayır' demektir. 8 Mart kadın cinayetlerine, çocuk istismarına 'Hayır' demektir. 8 Mart tekçi rejime, faşizme ve diktatörlüğe 'Hayır' diyen kadınların direniş sembolüdür" şeklinde konuştu.

ADANA

Adana Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Atatürk Parkı'nda etkinlik düzenledi. Etkinlik OHAL kararnamesi ile kapatılan Adana MKM'ye bağlı Kadın Erbane Grubu'nun müzik dinletisi ve üç dilde "Hayır" ezgisi seslendirildi. Kadınların hep birlikte "Hayır"ı haykırdığı etkinlikte mumlar ile yere "Hayır" yazıldı. Kadınlar katledilen kadınlar için saygı duruşunda bulunup, gökyüzüne balon bıraktı.

Etkinlikte konuşan Av. Sevil Aracı Bek, kadınların OHAL'de ve her yerde direndiğini ifade etti. Mücadele eden kadınları unutmayacaklarını belirten Bek, KHK'larla kadın kurumlarına kilit vurulduğunu ve OHAL'le birlikte baskı ve saldırıların katmerleştiğini vurguladı. Referandumda "Hayır" diyeceklerini belirten Bek, "Şimdi ise bizi süreklileştirilmiş bir OHAL ile yaşamaya mecbur kılmak istiyorlar. Bu yüzden 16 Nisan'da yapılacak olan referandumda 'Hayır' diyor ve tüm kadınları 'Hayır' sesini yükseltmeye çağırıyoruz" dedi.

Bek'in konuşması ardından ise Silivri Hapishanesi'nde tutuklu bulunan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş'ın kadınlara yolladığı mesajı okundu.

MERSİN

Mersin'de BDP'li Akdeniz Belediyesi'ne atanan kayyum Hamdi Bilge Aktaş ilginç bir uygulamaya imza attı. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle kadrolu çalışan kadınlara bir günlük izin verirken, taşeron olarak çalıştırılan kadınlara ise mesai yaptırması dikkat çekti.

Akdeniz Belediyesi'nde kapatılan İŞTAR Kadın Danışmanlık Merkezi'nin daha önce sökülen Kürtçe ve Türkçe tabelalarının ardından merkezin yanında bulunan apartmanın duvarındaki Mezopotamya medeniyetine ait İştar tanrıçasının figürleri de sabah saatlerinde belediye yetkilileri tarafından silindi. Belediye yetkililerinden edinilen bilgiye göre figürün kaldırılması talimatının kayyum Hamdi Bilge Aktaş'ın talimatı ile gerçekleştirilirken, figürün kaldırılmasına "Türk kültürüne uygun olmadığı" gerekçe gösterildi.

Tarsus ilçesinde de HDP Kadın Meclisi tarafından şölen düzenlendi. Tozkoparan Mahallesi'nde toplanan kadınlar halaylar eşliğinde kutlama yaparken, yapılan kutlamada sık sık "Jin jiyan azadi" sloganları atıldı.