ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İzmir'de Feminist Gece Yürüyüşü

İzmir'de binlerce kadın Feminist Gece Yürüyüşü'nde bir araya geldi, "Biz kadınları birleştiren neyse, Hayır'ımızı o büyütecektir" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 08 Mart 2017 Çarşamba, 22:28

İZMİR- İzmir 8 Mart Platformu, Alsancak'ta Feminist Gece Yürüyüşü düzenledi. Kıbrıs Şehitleri Caddesi'ndeki ÖSYM binası önünde toplanan kadınlar Türkan Saylan Kültür Merkezi'nin önüne yürüdü.

Henüz yürüyüş başlamadan, kadınların çevresini ablukaya alan polis, yürüyüşü engellemek istedi, ancak başaramadı. Binlerce kadın "Karanlığa inat yaşam hakkımız özgürlüğümüz bedenimiz ve emeğimiz için direniyoruz" pankartı arkasında yürüdü.

Yürüyüşün ardından açıklama yapan 8 Mart Platformu Sözcüsü Zühre Adıbelli, kadınların dünyanın her yerinde gericiliğe, emperyalizme, yoksulluğa, şiddete meydan okuyarak alanlara çıktıklarını belirtti. Adıbelli, "Kadınların kreş hakkını elinden alan, aslında sosyal devletin görevi olması gereken çocuk, yaşlı ve hasta bakımı gibi işleri kadının omuzlarına yıkan bu anlayış; aynı zamanda kadınları ev içinde güvenceden yoksun çalıştırıyor. AKP iktidarı, kendi dönemi boyunca kadınları çalışma hayatına katma yönündeki politikalar yerine, bize istikamet olarak evin yolunu gösterdi. Bunu asla kabul etmiyoruz" dedi.

Nisan'da yapılacak referanduma dikkat çeken Adıbelli, kadınlara seslendi: "Parlamenter sistemin ve hukukun tarafsızlığının ortadan kaldırıldığı, halkın egemenliğini hiçe sayan, hesap sorulamayan tek adam rejimi, biz kadınlar için ortaçağ anlamına geliyor. Biz kadınları birleştiren neyse, Hayır'ımızı o büyütecektir. Kadın erkek eşit olamaz diyenlere, boşanmayı engellemeye, tecavüzleri aklamaya çalışanlara, kadın milletvekillerini mecliste darp edenlere, çocukları istismarcılara teslim edip utanmadan alkışlayanlara 'Hayır' diyoruz."

Kadınlar, açıklamanın ardından davul zurna eşliğinde halaylar çekti.