ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İstiklal mora boyandı: Biz hayatı istiyoruz

Binlerce kadın 15. Feminist Gece Yürüyüşü'nde buluştu. İstiklal Caddesi'ni gökkuşağının renklerine boyayan kadınlar, "Yüzde yüz eşitlikten azına hayır! Erkek adalete ve erkek devlete hayır. Ailenin reisine de devletin reisine de hayır" dedi, geceleri de sokakları da terk etmeyeceklerini haykırdı.

Etkin Haber Ajansı / 08 Mart 2017 Çarşamba, 22:42

İSTANBUL- 15. Feminist Gece Yürüyüşü'nde bir araya gelen binlerce kadın, erkek-devlet şiddetine karşı mücadele edeceğini vurguladı, "Bir kişi daha eksilmeyeceğiz" dedi.

Bu yıl 15.'si düzenlenen yürüyüş için binlerce kadın, İstiklal Caddesi'nde bulunan Fransız Kültür Merkezi önünde buluştu. Kadınlar, "Feminist mücadelenin dönüşü yoktur", "Hayatlarımıza müdahaleye hayır" yazılı pankartlar taşıdı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkanı Çiçek Otlu, Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) Genel Sözcüsü Fadime Çelebi'nin de katıldığı yürüyüşte kadınlar, AKP/Saray iktidarının kadın, çocuk ve LGBTİ düşmanı politikalarını teşhir etti.

Tutuklu olan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ile HDP kadın milletvekillerinin fotoğraflarının yanı sıra Fransa'da katledilen Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan, Suruç'ta yaşamını yiteren kadınlar ile Eylem Aktaş'ın fotoğraflarının taşındığı yürüyüşte, "Polen Ezgi Ece düşleriyle zafere", "Arin'den Sibel'e yürüyoruz zafere", "Suruç şehitleri ölümsüzdür" sloganları da atıldı.

İSTİKLAL CADDESİ KADIN RENGİNE BÜRÜNDÜ

Yürüyüş boyunca "Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz", "Yaşasın feminist mücadelemiz", "Yaşasın 8 Mart", "Tayyip kaç kaç kaç kadınlar geliyor" sloganlarını haykırdı, "Bedenimiz bizim senin mi sandın" şarkısını seslendirdi.

Tef, erbane ve zılgıtlarla şarkılar söyleyen kadınların coşkuları eylem sonuna kadar dinmedi. Eyleme, kafelerde oturan kadınlar da alkışlarıyla destek verdi. "Bir kişi daha eksilmeyeceğiz" diyen kadınlar; kadın cinayetlerine, tacize, tecavüze, çocuk istismarına, nefret cinayetlerine, erkek devlet şiddetine, tek adam diktatörlüğüne "Hayır" diye haykırdı.

'2017 TARİHE KADIN GREVİ GÜNÜ OLARAK GEÇTİ'

Kadınlar, uluslararası kadın grevini selamlayan bir pankart asarak, Tünel Meydan'da basın açıklaması gerçekleştirdi. Kürtçe basın metninin okunmasının ardından, Türkçe metni okumak için Dılşah Eşli söz aldı. Eşli, 8 Mart'ın tarihçesini hatırlattı. 8 Mart'ı kutlamak için yola çıkan ve trafik kazasında hayatını kaybeden kadın işçileri andı. Eşli, seslerinin dünyanın birçok yerine mücadele eden kadınların sesine karıştığını kaydetti. Erkek şiddetinin her türlüsüne karşı, mücadeleden vazgeçmeyeceklerinin altını çizen Eşli, 8 Mart 2017'nin 40'tan fazla ülkede Uluslararası Kadın Grevi günü olarak tarihe geçtiğini hatırlattı.

AKP/Saray iktidarının kadın düşmanı politikalarını hatırlatan Eşli, yürüttükleri mücadele ve kadın dayanışması sonucu 2017 8 Mart'ında daha güçlü olduklarını vurguladı. "Bizler bugün burada binbir çeşit kadın, binbir çeşit mücadele yöntemlerimizle bir aradayız" diyen Eşli, hayatı yeniden kuracaklarını dile getirdi. Eşli, "Ülkede ve dünyada bir dönüm noktası olduğumuzu haykırıyoruz, biz hayatı istiyoruz" dedi.

'ERKEK ADALETE VE ERKEK DEVLETE HAYIR'

Eşli, erkeklere ve hükümete seslendi: "Yüzde yüz eşitlikten azına hayır! Sınırları aile ile çizilmiş bir hayata hayır. Eşit emeğe, eşitsiz ücrete ve güvencesiz çalışmaya hayır. Savaşa ve sınır ötesi operasyonlara hayır. Hak ve özgürlüklerimizin kırpılıp un ufak edilmesine hayır. Erkek adalete ve erkek devlete hayır. Ailenin reisine de devletin reisine de hayır."

Basın açıklamasının ardından kadınlar, "Kime ne?" şarkısı eşliğinde halay çekti.